Jesienne podróże po Polsce

Wrzesień zaczął nam się piękną pogodą, która zachęca do ruszenia się z domu i odkrywania nowych miejsc. Przygotowałam więc dla Was listę miejsc w Polsce, które warto odwiedzić jesienią.

Biskupin

Pamiętacie z podręczników historii zdjęcie charakterystycznej bramy oraz podłużnych drewnianych chat? Tak, to rekonstrukcja osady w Biskupinie, w kujawsko-pomorskim. Miejsce, które zaciekawi zarówno dorosłych, jak i dzieci. Muzeum Archeologiczne jest czynne jest cały rok, lecz to w trzecim tygodniu września odbywa się tam popularny festyn archeologiczny. Podczas tych kilku dni można na przykład spróbować dawnych potraw, przymierzyć stroje z różnych epok, przyjrzeć się jak wyglądała praca pradawnych rzemieślników czy spróbować sił w strzelaniu z łuku lub rzucaniu toporkiem. Atrakcji jest bardzo wiele, a co roku pojawia się coś nowego. Byłam już kilkakrotnie na tym festynie i chętnie wezmę w nim udział ponownie.

Uwaga, najbliższy festyn pod hasłem „Archeo-Fashion week” odbędzie się w dniach 17-25 września 2016. Szczegóły na stronie internetowej .

Kielce i Góry Świętokrzyskie

Byłam w tamtych okolicach w październiku 2010 roku i było pięknie. Same Kielce są ładnym miastem, w którego sercu znajduje się szczególny park – Kadzielnia. W mieście warto zobaczyć m.in. Pałac Biskupów Krakowskich (w którym jest Muzeum Narodowe), bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, Rynek czy Park miejski im. Stanisława Staszica.

W pobliżu Kielc znajdują się Góry Świętokrzyskie, w które można się wybrać o każdej porze roku, również jesienią. Do zdobycia macie przede wszystkich dwa szczyty pasma Łysogór – Łysicę (612 m n.p.m.) oraz Łysą Górę (594 m n.p.m.), na której znajduje się klasztor.

Poza tym w pobliżu Kielc znajdują się Chęciny oraz Jaskinia Raj. Nad Chęcinami górują ruiny zamku, niedawno odrestaurowane. Z kolei Jaskinia Raj, to jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, z bogatą szatą naciekową. Można zwiedzać ją od 15 stycznia do 15 listopada, po wcześniejszej rezerwacji (minimum 4 dni przed!), np. przez stronę internetową.

Śląsk

Śląsk to nadal niezbyt popularny kierunek turystyczny. A szkoda, bo jest tam co zobaczyć, są tam zarówno miejsca o znaczenie historycznym, jak i bardzo nowoczesne obiekty.

W zeszłym roku zwiedziłam Sosnowiec i część Katowic, i mam ochotę tam wrócić, by zobaczyć inne miasta tego regionu.
Więcej informacji w tekstach:

Czy Sosnowiec jest taki straszny>
Spacer po centrum Katowic

Kraków

Nim rozpocznie się sezon grzewczy i nad Krakowem zacznie się unosić smog, warto odwiedzić gród Kraka. Przy pięknej pogodzie będzie można miło spędzić czas wspinając się na krakowskie kopce czy spacerując bulwarami wiślanymi. W razie deszczu można się schować do zamku, jednego z wielu kościołów czy muzeów, ale też do jakiejś przyjemnej knajpki, których jest tam niezliczona ilość. Decydując się na wyjazd do Krakowa, warto sprawdzić, czy może na nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena nie odbywa się jakaś ciekawa impreza ;)
Kilka słów więcej o Krakowie w artykule: Magiczny Kraków

Wybrzeże Słowińskie

Kto powiedział, że nad morze warto jeździć tylko latem!? Morze i nadbałtyckie plaże są piękne o każdej porze roku. Byle tylko zbytnio nie wiało i nie padało ;) Ja polecam Wybrzeże Słowińskie, gdzie w Słowińskim Parku Narodowym znajdują się słynne wydmy.
Warto odwiedzić któreś ze znanych miasteczek – Ustkę, Łebę czy Darłowo, i przekonać się, jak wygląda bez tłumu turystów.

Bałtyk

Bałtyk

Łódź

Ostatnim miejscem, które dziś polecam jest Łódź. To jedno z największych miast w Polsce, wciąż w trakcie zmian. Warto jednak je odwiedzić, ponieważ jest co tam robić. Jest kilka muzeów, które warto zwiedzić, wiele parków, które na pewno w jesiennej szacie prezentują się wspaniale, a także piękne kamienice i pałace. Zawsze możecie też skoczyć na zakupy lub obiad do Manufaktury.

Warto wspomnień, że w dniach 7-9 października 2016 odbędzie się w Łodzi festiwal światła – Light Move Festival. W tym czasie miasto rozświetli tysiące świateł, będą wyświetlane animacje na budynkach (tzw. mapping 2D/3D) oraz iluminacje na budynkach. Widziałam takie rzeczy w Toruniu i robią wrażenie, więc do Łodzi też warto się wybrać :) [dopisek późniejszy – jednak łódzki festiwal, a przynajmniej edycja w 2017 roku, nie jest aż taki fajny: Festiwal Światła, Łódź 2017, czyli nie wszystko piękne, co się świeci ]

Tak wyglądał festiwal w zeszłym roku:


A jakie Wy polecacie miejsca w Polsce, które przyjemnie odwiedzić jesienią?

Bookmark the permalink.

18 Comments

  1. Łódź, Kraków, Biskupin. <3 generalnie fajnie jeszcze na pewno jesienią prezentuje się Wrocław i Toruń, bo mnie zachwyciły szalenie, chociaż jesienią tylko we Wrocławiu byłam. ale od siebie tak bardzo bardzo dodałabym przede wszystkim Gorce, które jesienią prezentują się absolutnie przepięknie. <3
    pozdrawiam serdecznie.

  2. Ja jestem zakochana w jesiennym Wrocławiu. Uwielbiam też Sandomierz i Kazimierz Dolny – z tym ostatnim łączą się bardzo dobre wspomnienia. Mój chłopak porwał mnie w tamtym roku na weekend właśnie do Kazimierza, zarezerwował noclegi w ślicznym miejscu na bookaparcie i… Było cudownie ;) Najlepsze jest to, że można całkiem niskim kosztem zwiedzać Polskę.

  3. Bardzo ciekawe propozycje! Szczególnie podobają mi się Góry Świętokrzyskie, to miejsce z klimatem. Gorce są świetne jesienią, wpadaj do Krakowa to wyskoczymy :)

  4. Biskupin, Kraków, Łódź. Taaak. Jestem za! :) Myślę, że jesienią chętnie wybrałabym się w góry, nad morze lub na Mazury. Co ja mogłabym polecić na tę porę roku? Hmm. Ciężkie pytanie. Myślę, że właśnie Kraków jest taki jesienny, nostalgiczny. Poza tym chyba Wrocław, choć tam zawsze dużo się dzieje. Może Przemyśl? Albo jakąś małą miejscowość położoną nad jeziorem w Wielkopolsce? :)
    Pozdrawiam!

  5. Do Biskupina zaciągnęli mnie jak byłam dzieckiem. Po latach wróciłam i szczerze doceniłam to miejsce – przy okazji można się przejechać wąskotorówką do Wenecji! ;)

  6. Dodałabym jeszcze Trójmiasto! A Kraków i Śląsk mam w planach tej jesieni :)

  7. Małgorzata B

    Biskupin mamy przysłowiowy rzut beretem, więc na festynie jesteśmy rok w rok. Fajna sprawa, chociaż tłumy ludzi. Na co dzień co prawda mniej atrakcji, ale dużo spokojniej.

  8. Biskupin, Góry Świętokrzyskie – jestem za Ja dorzuciłabym jeszcze Bieszczady. Byłam tam pierwszy raz w życiu,tegorocznej jesieni. Zauroczyły mnie. Wrzuciłam kilka zdjęć na swojego bloga..

    • Niestety w Bieszczadach jeszcze nie miałam okazji być, ale domyślam się, że mogą wyglądać pięknie. Później do Ciebie zajrzę, by zobaczyć zdjęcia :)

  9. Jesienią wolę góry, chociażby takie Rudawy Janowickie. W Łodzi oprócz Festiwalu Światła jesienią warto zobaczyć Park Poniatowskiego oraz cmentarz żydowski, podobno największy w Europie. Mocno zarośnięty drzewami, więc gdy liście są kolorowe, wygląda pięknie…

    • Ania (autorka)

      No właśnie podczas ostatniego pobytu w Łodzi nie udało mi się zwiedzić tego cmentarza, ponieważ można na niego wejść tylko w określone dni, w określonych godzinach…

      • Najważniejsze, to nie wybierać się tam w sobotę (szabas) oraz piątek po południu (zaczyna się szabas). Niestety jest też wiele świąt żydowskich, o których nie mamy pojęcia i wtedy też jest zamknięte

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.