Florencja (10.2014)

Pierwsze miejsce, które przedstawię to Florencja (wł. Firenze). Jest to stolica Toskanii, jednego z włoskich regionów.

Jest to na tyle interesujące i bogate w piękne miejsca miasto, że w pierwszym wpisie przedstawię je tylko ogólnie, a w kolejnych postaram się bardziej przybliżyć.

Panorama Florencji z Piazzale Michelangelo

Panorama Florencji z Piazzale Michelangelo

Patrząc na panoramę Florencji widzimy morze czerwonych dachów ponad które wybija się kopuła katedry Santa Maria del Fiore. Widać również rzekę Arno i szereg mostów. Miasto otoczone jest zielonymi wzgórzami, które jeszcze dodają uroku.

Florencja posiada historyczne centrum będące w sumie jednym wielkim zabytkiem. Co krok trafić można na jakiś kościół, plac, muzeum, rzeźbę, aż w końcu człowiek uzmysławia sobie, że nie będzie w stanie tego wszystkiego zobaczyć a już na pewno zapamiętać.

Dotrzeć do Florencji można na wiele sposobów. My przylecieliśmy tanimi liniami lotniczymi do Pizy a stamtąd przyjechaliśmy autobusem do Florencji. Równie szybko można przejechać ten odcinek pociągiem. We Florencji również jest lotnisko, ale nie korzystają z niego tani przewoźnicy. Oczywiście można z Polski dojechać również własnym samochodem.

Florencja ma powierzchnię nie większą od Torunia, ale zamieszkuje ją ponad 360 tys. osób. Zabudowa jest dosyć ścisła, choć niezbyt wysoka. Miasto ma jedną linię tramwajową i wiele autobusowych. Jeżeli ktoś chce przemieszczać się własnym autem, może napotkać problemy, ponieważ wiele uliczek jest bardzo wąskich i jednokierunkowych, w historycznym centrum miasta jest strefa wyłączona z ruchu a parkingi są wiecznie zapchane. Po historycznej części miasta najlepiej poruszać się piechotą, bo odległości nie są znaczne. Radzę jednak zaopatrzyć się w wygodne płaskie buty, ponieważ chodniki nie są zbyt równe. Tak to już jednak jest w starych miastach.


Pozostałe wpisy na temat Florencji:
Florencja w jeden dzień, czyli co zobaczyć  w tym mieście mając do dyspozycji tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin
– Przez Ponte Vecchio do Palazzo Pitti, Florencja (10.2014) czyli propozycja urokliwego spaceru
– Najlepszy widok na Florencję – gdzie wejść, by zobaczyć miasto z góry
– Katedra Santa Maria del Fiore – opis pięknej świątyni, symbolu miasta
Galeria Uffizi – najsłynniejsze muzeum Florencji, pełne zachwycających dzieł sztuki

Bookmark the permalink.

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.