Najlepszy widok na Florencję

Podczas pobytu we Florencji warto wybrać się przynajmniej w jedno miejsce, skąd można podziwiać miasto w całej okazałości. Nie jest trudno znaleźć takie miejsce, ponieważ Florencja jest otoczona wzgórzami. Najpopularniejsze z nich to prawdopodobnie Piazzale Michelangelo, plac przed kościołem San Mianiato oraz Fiesole. Mnie udało się być w dwóch pierwszych miejscach. Do Fiesole również chciałam dotrzeć, zwłaszcza że można tam dojechać autobusem miejskim, jednak nie było odpowiednio dobrej pogody dnia, w którym miałam to zaplanowane.

Panorama Florencji z Piazzale Michelangelo

Panorama Florencji z Piazzale Michelangelo

Do Piazzale Michelangelo, czyli po prostu Placu Michała Anioła, dotrzeć można w prosty sposób. Wystarczy tylko przejść na drugi brzeg Arno, a następnie podążać do góry za tabliczkami wskazującymi kierunek. Uwaga, podejście jest dosyć ostre, trzeba podejść po wielu stopniach. Jeżeli ktoś nie ma ochoty na wspinanie się, nie ma na to czasu, lub nie może się wysilać, to polecam podjechać autobusem komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek nazywa się po prostu Piazzale Michelangelo.

Na placu stoi kopia Dawida – najsłynniejszej rzeźby Michała Anioła. Są też jakieś stragany z pamiątkami i punkty małej gastronomii. No i oczywiście jest piękny widok na miasto.

San Miniato

kościół San Miniato

Jeżeli jesteśmy na Piazzale Michelangelo, można od razu podejść jeszcze wyżej do kościoła San Miniato. Wchodząc po wysokich schodach, warto choć na chwilę przystanąć i obejrzeć się za siebie, bo widok robi wrażenie. Można też rozejrzeć się na boki, ponieważ wokół znajduje się przykościelny cmentarz, na którym wiele grobów to małe dzieła sztuki.

Po dojściu do kościoła można chwilę przysiąść na ławce i popatrzeć w dół na Florencję. Oczywiście najbardziej rzuca się w oczy ogromna kopuła katedry. Ładnie wygląda również rzeka Arno, a zwłaszcza mosty ją przecinające.

Kościół San Miniato udostępniony jest zwiedzającym za darmo. Niestety jest w nim całkiem ciemno. By móc cokolwiek zobaczyć trzeba wrzucić monetę. Wtedy np. dana kapliczka czy obraz są podświetlane. Osobno płatne jest też wejście do zabytkowej zakrystii.

Do kościoła San Miniato można również dojechać autobusem komunikacji miejskiej.

Florencja widziania z placu pod kościołem San Miniato

Panorama Florencji z Piazzale Michelangelo

Ponadto warto spojrzeć na Florencję z góry będąc w środku miasta. Idealnie do tego nadaje się katedra Santa Maria del Fiore. Można wejść zarówno na kopułę katedry, jak i na stojącą obok dzwonnicę. Więcej o tym miejscu w osobnym artykule: Katedra Santa Maria del Fiore.

Widok z kopuły katedry Santa Maria del Fiore

Panorama Florencji z kopuły Santa Maria del Fiore

 

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Z góry nie widziałam jeszcze Florencji :-)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.