Lukka, Włochy (10.2014)

Zatrzymując się na dłużej we Florencji, Pizie czy Sienie warto na jeden dzień wybrać się do uroczej miejscowości o nazwie Lukka (wł. Lucca). Położona jest ona około 80 km od Florencji i tylko 30 km od Pizy. Można się tam łatwo dostać samochodem lub pociągiem.


Zabytkowa część tego miasta otoczona jest grubymi murami, które kiedyś pełniły funkcję obronną. Później udostępniono je jednak jako teren spacerowy.

Mury otaczające stare miasto

Mury otaczające stare miasto

Widok na mury

Widok na mury

Dziś Lukka nazywa się „miastem rowerów”. Popularne jest zwłaszcza objeżdżanie rowerem miasta po wspomnianych murach. W całym mieście jest wiele wypożyczali rowerów – od zwykłych miejskich, przez tandemy, rowery dla dzieci i inne. By objechać całe miasto po murach, wystarczy wypożyczyć rower nawet tylko na jedną godzinę (od 3 euro/h).

Ścieżka na murach

Ścieżka na murach

Widoki z murów

Widoki z murów

Znajdując się na murach można wypatrzeć co ciekawsze budowle i wrócić do nich pieszo już po oddaniu roweru. Warte uwagi są m.in.:

  • Katedra z charakterystyczną fasadą z rzędami arkad.
  • Kościół San Michele in Foro – zwraca uwagę fasada wykonana z kolorowych pasów marmuru
  • Bazylika San Frediano z XII-wieczną mozaiką na zewnątrz kościoła.
  • Wieża Guinigi z drzewami rosnącymi na jej szczycie.
  • Piazza dell’Anfiteatro, czyli zabudowany dookoła dawny amfiteatr.
Katedra, Lukka

Katedra, Lukka

Mozaika na Bazylice San Frediano

Mozaika na Bazylice San Frediano

Kościół San Michele in Foro

Kościół San Michele in Foro

Lukka warta jest odwiedzenia, ponieważ nie ma tam aż tak wielu turystów, lecz jednocześnie jest co zobaczyć. jest również dobrze przygotowana na przyjęcie turystów. Znajduje się tam wiele restauracji i kawiarni. To właśnie tam jadłam najsmaczniejsze lody w Toskanii, o cudownym smaku pomarańczowo-czekoladowo-bananowym. Ponadto możliwość zwiedzania jej w czasie jazdy rowerem dodatkowo uatrakcyjniło tę wycieczkę. Warto zagłębić się w ciasne uliczki i pozaglądać do małych sklepików, sprzedających regionalne trunki czy ceramikę.

Sklep z ceramiką

Sklep z ceramiką

Bookmark the permalink.

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.