Florencja w jeden dzień

Stolica Toskanii jest na tyle ciekawym miastem, że warto poświęcić na jej zwiedzenie kilka dni. Florencja w jeden dzień? Ja byłam tydzień i nie uważam, by było to zbyt długo. Ba!, nie zdążyłam odwiedzić wielu atrakcji, jak Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia) czy kościół San Lorenzo, choć bym chciała.

Często się jednak zdarza, że na zwiedzenie danego miasta mamy tylo  jeden lub dwa dni. W dzisiejszym wpisie chciałabym zaproponować przykładowe wycieczki po Florencji, gdy dysponujemy właśnie ograniczoną ilością czasu. 

WIdok na Florencję z Piazzale Michelangelo

Widok na Florencję z Piazzale Michelangelo

FLORENCJA W JEDEN DZIEŃ

Jeżeli spędzamy we Florencji dokładnie jeden dzień, to proponuję jak najwcześniej wybrać się do katedry Santa Maria del Fiore.

Tam warto zwiedzić jej wnętrze oraz wejść na kopułę – najbardziej charakterystyczny punkt miasta. Jeżeli będzie się przed południem jest szansa, że kolejki do wejścia nie będą zbyt długie.

Po wrażeniach z wejścia na kopułę radzę wybrać się na lody. Proponuję lodziarnię Festival del Gelato na  Via del Corso  75. Nie tylko znajduje się po drodze do następnego celu, lecz także oferowanych jest tam kilkadziesiąt smaków doskonałej jakości lodów. Moim faworytem jest smak bacio, czyli orzechowo-czekoladowy.

Dalej ruszamy na Piazza della Signoria, przy którym stoi Palazzo Vecchio. Oglądamy rzeźby ustawione pod nim, szczególnie kopię posągu Dawida autorstwa Michała Anioła. Obok znajduje się też Loggia della Signoria (Loggia del Lanzi), a w niej kolejne warte uwagi posągi, takie jak kopia Porwania Sabinek Giambologni czy Perseusz z głową Meduzy Celliniego.

Z Piazza della Singoria (gdzie możemy wcześniej posilić się w jednej z licznych restauracji i knajpek) udajemy się przez dziedziniec Galerii Uffizi w kierunku rzeki Arno.  Z brzegu rzeki możemy dostrzec kolejny cel naszej wędrówki – Ponte Vecchio.

Oczywiście warto nie tylko popatrzeć na ten nasłynniejszy florencki most, ale również się nim przejść oglądając witryny sklepów jubilerskich.

Następnie warto przedostać się albo pieszo, albo komunikacją miejską do i zwiedzić choć jedną z tych świątyń – kościół Santa Croce bądź kościół San Lorenzo. Oba są ciekawe, lecz niestety może niestarczyć sił i czasu na zwiedzenie obydwu.

Ostatnią atrakcję można zostawić sobie na przedwieczorny czas. Chodzi o Piazzale Michelangelo, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Można zostać tam nawet po zmroku i podziwiać rozświetlone miasto.


FLORENCJA W DWA DNI

Jeżeli mamy do dyspozycji dwa dni, to pierwszego dnia najlepiej zacząć od katedry Santa Maria del Fiore i baptysterium.

Później można udać się do Palazzo del Bargello, gdzie znajduje się Muzeum Narodowe a w nim piękne renesansowe rzeźby, m.in. Donatella, Brunelleschiego czy Michała Anioła. Opcjonalnie można wybrać nieco droższą Galerię Akademii, gdzie oprócz znanych rzeźb (w tym oryginalnego Dawida Michała Anioła) znajdują się jeszcze obrazy.

Następnie warto odwiedzić kościoły: San Lorenzo i Santa Croce.

Na koniec dnia warto wybrać się na Piazzale Michelangelo i zobaczyć panoramę Florencji spod kopii posągu Dawida Michała Anioła.

Kolejny dzień warto zacząć od zwiedzania Galerii Uffizi. Stamtąd warto udać się na Piazza della Signoria i obejrzeć rzeźby w Loggia della Signoria i pod Pallazzo Vecchio.

Następnie warto udać się na Ponte Vecchio i do Pałacu Pitti znajdującego się po drugiej stronie Arno.


To są oczywiście tylko propozycje wycieczek. Każdy lubi inne rzeczy, więc powinien dostosować swój plan zwiedzania do swoich preferencji. Miłośnik sztuki nie powinien odpuścić wizyty w Galerii Uffizi czy Galerii Akademii. Jeżeli jednak ktoś zupełnie nie interesuje się malarstwem lub nie lubi muzeów, nie musi odwiedzać Galerii Uffizi, która, trzeba to przyznać, potrafi zmęczyć (ze względu na tłok, warunki, a nawet mnogość dzieł sztuki). Z kolei jeżeli ktoś lubi zwiedzać kościoły, to powinien zajrzeć jeszcze m.in. do San Miniato oraz Santa Maria Novella.  Florencja w jeden dzień i tak zachwyci :) A później wrócisz tam na dłużej ;)


Jeżeli chcesz przeczytać więcej o Florencji, polecam moje pozostałe wpisy:
Katedra Santa Maria del Fiore
Przez Ponte Vecchio do Palazzo Pitti,
Najlepszy widok na Florencję
Galeria Uffizi – Florencja
Florencja 10.2014
Czym zaskoczyły mnie Włochy?

Bookmark the permalink.

9 Comments

  1. Zazdroszczę :) Tydzień to bardzo dużo czasu. Bardzo lubie takie poradniki, czasami się przydają :)

    Pozdrawiam

    • Ostatnio stwierdziłam, że jeżeli mogę, to lepiej pobyć gdzieś dłużej, niż na siłę zwiedzać jak najwięcej miast. Stąd przez tydzień byłam oprócz Florencji tylko w Pizie i Lukce.

  2. Niesamowite miejsce… Oj chciałoby się tam pojechać, ale wszystko przed nami ;)

    • Oj tak, Florencja to miejsce, które na pewno mogę polecić :) Na szczęście nie jest tak trudno tam dotrzeć dzięki tanim lotom (leci się do Pizy, a stamtąd to już blisko do Florencji).

  3. Potwierdzam Festival de Gelato najlepsze lody w mieście!! zawsze spędzałam tam mnóstwo czasu zastanawiając się, który smak wybrać :D jest ich tam tak dużó!!! :) fajny wpis. pozdrawiam.

  4. Kocham to miasto! ;)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.