Bielsko-Biała (05.2014)

Żeby zaprzeczyć słowom „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, po serii wpisów na temat Włoch chciałabym  przybliżyć Wam polskie miasto, które powinniście koniecznie odwiedzić. Bielsko-Biała na wycieczkę nadaje się doskonale :)

Mam wrażenie, że Bielsko-Biała to trochę zapomniane miasto. Gdy wspominam o nim znajomym kojarzą nazwę, ale ani za bardzo nie potrafią wskazać, gdzie dokładnie się znajduje, ani z czego słynie. Prawie nikt z nich nigdy tam nie był, chyba że przejeżdżał jadąc dalej na południe w Beskidy do Żywca, Szczyrku czy Milówki.

Turystyczna Mapa Polski

Ja do Bielska-Białej mam sentyment, ponieważ to właśnie do tego miasta odbyłam pierwszą podróż, którą pamiętam. Miałam tylko 4 latka, gdy wraz z mamą pojechałam pociągiem przez całą Polskę do Bielska w odwiedziny do rodziny. Później byłam tam jeszcze kilkakrotnie, zawsze z wizytą u rodziny, jednak nigdy nie miałam okazji zwiedzić miasta.

Gdy w tym roku kilka dni przed długim majowym weekendem dowiedzieliśmy się, że jednak otrzymamy urlop, po początkowej radości zaczęliśmy mieć wątpliwości, czy znajdziemy gdzieś wolne noclegi. Wcześniej myśleliśmy, że nie będziemy mogli wyjechać, więc nie mieliśmy nic zarezerwowanego. Zaczęliśmy szukać przez booking.com jakichś noclegów. Amsterdam, Budapeszt, Wiedeń, Kraków, Wrocław – zostały tylko drogie hotele. I wtedy wpadłam na pomysł, by odwiedzić Bielsko-Białą. Tam jeszcze były miejsca, ponieważ nie jest to typowy kierunek do wyjazdów. Szybko opracowaliśmy plan – zwiedzanie Bielska, Pszczyny i przejście paru szlaków po Beskidzie Śląskim.

Relację z tamtych stron zacznę od przedstawienia atrakcji Bielska-Białej, miasta które powstało w zasadzie dopiero w 1951 roku. Wcześniej bowiem były to dwa miasta – Bielsko i Biała. Miasta te miały zawiłą historię, należały do różnych państw (Polski, Czech, Austrii), zamieszkiwali je wyznawcy różnych religii (katolicy, protestanci i żydzi). Wszystko to wpłynęło na dzisiejszy wygląd miasta, nazywanego czasem Małym Wiedniem.

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy

Przyjeżdżając do Bielska pociągiem od razu widzimy pierwszą wizytówkę miasta – pięknie odnowiony dworzec kolejowy. Wybudowany został on w latach 1889-1890 na potrzeby pociągów przemierzających trasę Lwów-Wiedeń. Od 2001 roku, po kilku latach remontu, znowu można się nim zachwycać. Właśnie ten dworzec zrobił na mnie największe wrażenie wśród odremontowanych tego typu obiektów w Polsce.

Wnętrze dworca kolejowego

Wnętrze dworca kolejowego

Kolejną budowlą, którą warto zobaczyć w Bielsku jest zamek. Powstał on w XIV wieku, lecz od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie wewnątrz zamku (zwanego zamkiem książąt Sułkowskich od nazwiska ostatnich właścicieli) znajduje się Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Zamek

Zamek

Stojąc na tarasie zamku możemy podziwiać kamienice wybudowane przed II wojną światową, w tym budynek Poczty Polskiej z 1898 roku.

Budynek Poczty Polskiej

Budynek Poczty Polskiej

Nieco dalej, poniżej zamku, znajduje się Teatr Polski. Jego gmach wzniesiono w latach 1889-1890 w stylu palladiańsko-klasycyzującym według projektu wiedeńczyka Emila von Förstera.

Teatr Polski

Teatr Polski

Zwiedzając Bielsko uwagę przykuwa wysoka (61m) wieża. Jest to wieża bielskiej katedry św. Mikołaja. Podobna wzorowana była na dzwonnicy z placu św. Marka w Wenecji. Rzeczywiście, przypomina nieco włoskie campanille.

Niestety wnętrze katedry nieco rozczarowuje. A to z powodu kontrowersyjnych posoborowych zmian z lat 1965-1966. Ogołocono wtedy tę świątynię niemal ze wszystkiego, zamalowano nawet malowidła naścienne. Na szczęście w ostatnich latach próbuje się przywrócić katedrze dawny blask i dokonano m.in. rekonstrukcji fresków w prezbiterium.

Na uwagę w Bielsku-Białej zasługuje również pięknie odrestaurowany ratusz. Zbudowany został w latach 1895-1895 według projektu Emanuela Rosta. Ratusz znajduje się w części miasta, która kiedyś była Białą. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich.

Ratusz

Ratusz

Niedaleko ratusza zobaczyć można jedną z bardziej znanych kamienic z tego miasta, gdzie nad wejściem znajdują się figury dwóch żab.

Kamienica pod Żabami

Kamienica pod Żabami

O tym, że Bielsko-Biała to miasto wielu religii, przypomina m.in. jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra (według przewodnka kieszonkowego Beskid Ślądki i Żywiecki, wydawnictwo Pascal, rok wyd. 2007). Za nim znajduje się XVII-wieczny  ewangelicko-augsburski kościół pw. Zbawiciela.

Pomnik Marcina Lutra

Pomnik Marcina Lutra

Pod jednym z centrum handlowych natknęłam się na figury Bolka i Lolka – bohaterów dobranocek mojego dzieciństwa. Z kolei w innej części natrafiłam na Reksia. Wszystko dlatego, że to właśnie w Bielsku-Białej w Studiu Filmów Rysunkowych powstały filmy m.in. o Reksiu, Bolku i Lolku czy Baltazarze Gąbce. Dziś grupy dzieci w wieku szkolnym mogą odwiedzić Studio i zobaczyć jak powstają filmy animowane. Szczegóły na stronie internetowej Studia: http://www.sfr.com.pl/bajkowy-swiat

Bolek i Lolek przed centrum handlowym

Bolek i Lolek przed centrum handlowym

Z Bielska-Białej można wyruszyć na wycieczki w Beskidy (moje trasy opisałam tu oraz tu) oraz odwiedzić zamek w Pszczynie.

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że Bielsko-Biała na wycieczkę nadaje się znakomicie. Świetnie można spędzić tam majowy weekend – gdy jest ładna pogoda, iść w góry, a gdy trochę gorsza – pochodzić po mieście.

Bookmark the permalink.

5 Comments

 1. No i piękny tekst z pięknymi zdjęciami Ci wyszedł. Wyobraż sobie, że znam trochę Bielsko-Białą. Niestety, tylko z okien samochodu, ale jednak kilkanaście razy podziwiałam zamek, ratusz, dworzec, kościoły. Jeżdziłam kiedyś do tego miasta służbowo, z reguły do zakładów włókienniczych /czy one jeszcze istnieją/. Przejeżdżałam tylko, ale zdążyłam zauważyć ciekawą archiitekturę.
  A tak przy okazji – to ja jestem to poprzednie pokolenie, bo mam juz bardzo dorosłych synów.
  Pozdrawiam Cie serdecznie i zapraszam do siebie, bo mam mały jubileusz na wesoło.

  • Niestety nie mam pojęcia, co się stało z zakładami włókienniczymi. Jeżeli chodzi o przemysł, to miasto kojarzyło mi się kiedyś z fabryką Fiata, która kiedyś tam była…

   Tym bardziej Cię podziwiam, skoro jesteś z nieco starszego pokolenia, a tak aktywnie publikujesz w internecie. Moi rodzice korzystają z internetu, ale tylko biernie – czytają, nic sami nie piszą. A Ty dzielisz się ze światem swoimi doświadczeniami, dzięki czemu możemy poznać opinie nie tylko młodych ludzi :)

 2. Bielsko-Biała zdecydowanie zasługuje na zwiedzanie; niestety nie miałam jeszcze okazji zrobić tego 'porządnie’. Na pewno stanie się to w przyszłości :D

  • Ja się cieszę, że wreszcie udało mi się tam być nie tylko przejazdem. Ale w sumie może jakbym była wcześniej, zanim tak wszytko pięknie poodnawiali, to by mi się tak nie spodobało…

 3. Ja zawsze bywałam w Bielsku tylko przejazdem. Dopiero ostatnio wybrałam się tam na wycieczkę i jestem pod wielkim wrażeniem. Oprócz zwiedzenia miasta, wjechałam kolejką na Szyndzielnię. Mgła pokrzyżowała nam plany i było bardzo zimno, ale i tak miło wspominam. Planuję wybrać się tam jeszcze wiosną, by zobaczyć inne jego atrakcje :)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.