Zoo w Pradze (08.2013)

Jednym z miejsc, które szczególnie polecam w Pradze, jest ogród zoologiczny.

Początkowo nie byłam zbyt chętna by odwiedzić praskie zoo, tym bardziej, że miesiąc wcześniej byłam w poznańskim zoo. Jednakże mój chłopak mnie namówił i pewnego słonecznego dnia trafiliśmy na obrzeża Pragi do dzielnicy Troja.

Zanim trafiliśmy do zoo natknęliśmy się całkiem ładny Pałac Trojski otoczony zadbanym ogrodem. Nie zwiedzaliśmy go, obeszliśmy go tylko z zewnątrz.

Później skierowaliśmy się do naszego głównego celu – ogrodu zoologicznego. Już samo jego położenie jest nietypowe – znajduje się on na wzgórzu nad rzeką. Niestety to położenie, choć atrakcyjne widokowo, stało się też przyczyną nieszczęścia. W roku była powódź i zalała niżej położone tereny zoo. Woda nie tylko zniszczyła część wybiegów i domów zwierząt, ale również zabiła niektóre stworzenia. Gdy byliśmy tam w sierpniu 2013 roku, część zoo była niedostępna dla zwiedzających właśnie ze względu na zniszczenie po powodzi.

Widok na Pragę z wyżej położonych terenów zoo

Widok na Pragę z wyżej położonych terenów zoo

Praskie zoo powstało już w latach 30. XX wieku. Jest dużym obiektem, zamieszkuje je 645 gatunków zwierząt. Nie ma ustalonej trasy zwiedzania, można samemu wybrać, które zwierzęta są dla nas bardziej interesujące. Część wybiegów znajduje się na dosyć płaskim terenie, ale by zobaczyć część wybiegów należy wejść wyżej. W odróżnieniu np. od poznańskiego zoo, odległości między terenami różnych zwierząt nie są zbyt duże, także cały czas jest co oglądać. Na uwagę zasługują m.in.:
– zwierzęta nocne – pawilon, w którym panuje półmrok i można zobaczyć zwierzęta, które w dzień zwykle są schowane i śpią
słonie – dosyć duży teren, na którym mieszka pokaźne stado słoni, zwierające zarówno małe słoniki, jak i wiekowego słonia. Praskie zoo umożliwia podglądanie słoni przez internet, zobaczcie sami: http://www.zoopraha.cz/en/multimedia/live-from-elephant-valley
żyrafy – oprócz wybiegu, po którym przechodzą się żyrafy, można zobaczyć też ich dom. Wewnątrz są kilkumetrowe szklane ściany, dzięki czemu można znaleźć się tuż obok zwierząt. Daje to dużo frajdy i pozwala wiele zobaczyć. Mieliśmy szczęście, bo akurat trafiliśmy na żyrafi obiad i wszystkie były w domu.
papugi – można do wejść do przestronnej klatki i swobodnie podziwiać te kolorowe ptaki, jak siedzą lub latają
pingwiny – te zwierzęta najbardziej nas urzekły. Można obserwować je na zewnątrz, na wybiegu i w basenie oraz wewnątrz ich domu, gdzie również jest przeszklony basen. Świetnie się obserwuje jak na lądzie dosyć niezgrabne zwierzątka w wodzie stają się super szybkie. Dużo radości sprawiło nam obserwowanie ich posiłku. Ich opiekun przyniósł im ryby. Pingwiny zaczęły sobie wydzierać chyba co lepsze okazy, chociaż jedzenia było pod dostatkiem. Goniły się, atakowały dziobami, uciekały do wody, a my śmialiśmy się i nie mogliśmy oderwać od nich wzroku.
foki – również można oglądać je na wybiegu i w basenie, który jest przeszklony. Przebywając na brzegu, zwierzęta te wydają się niezwykle ślamazarne i ciężkie. Jednak w wodzie są niezwykle szybkie i zwinne. Wydają się lubić publiczność.
hipopotamy – także mają wybieg oraz przeszklony basen, jednak niestety woda w nim nie jest zbyt czysta, więc nie wiele było widać. Czasem tylko jakiś hipopotam wynurzył się trochę i można było zobaczyć jak ogromne to zwierzęta.

Pingwiny

Pingwiny

Całe zoo bardzo mi się podobało – jest duże, ładne, czyste, wiele obiektów jest nowoczesnych (np. wspominane wcześniej przeszklone wybiegi i baseny pingwinów czy fok). Spokojnie można spędzić tam cały dzień. Zoo jest na tyle duże, że po kilku godzinach chodzenia w słońcu byliśmy trochę zmęczeni i nawet nie zobaczyliśmy wszystkich zwierząt. Dlatego przygotujcie się na dużo chodzenia. Musze jednak przyznać, że praski ogród zoologiczny to nie tylko świetne miejsce dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Poniżej krótki film o praskim zoo:

Do zoo w Pradze łatwo dojechać komunikacją miejską – autobusem nr 112 ze stacji metra Nádraží Holešovice (linia C).
Normalne bilety wstępu obecnie  (2015r.) kosztują 200 koron czeski, czyli ok. 30zł.
Zoo otwarte jest każdego dnia, jednak w nieco różnych godzinach. Można je sprawdzić na stronie internetowej: http://www.zoopraha.cz/en
Znajdziecie tam również inne praktyczne informacje (w języku angielskim i czeskim).

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Praskie zoo jest super, spędziliśmy tam cały dzień i było nam mało!

  2. Też bardzo lubię praskie zoo. Jest bardzo malowniczo położone, a przejażdżka wyciągiem krzesełkowym to dodatkowa atrakcja. Po za tym jest bardzo czyste. No i co dość ważne, jest tam całkiem sporo barów z niezłym i rozsądnym cenowo jedzeniem, co coś istotne, biorąc pod uwagę czas jaki się tam spędza.

    • Ania (autorka)

      O, wyciągiem nie zdarzyło mi się jechać, trzeba będzie nadrobić ;)
      I zgadzam się co do czystości oraz dobrej oferty gastronomicznej :)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.