Miejsca widokowe w Pradze

Lubię oglądać miasta z góry. Dlatego zawsze wspinam się a to na wieże kościołów, a to na wieże ratuszowe, czasem na jakieś wzgórza, czasem na wieże widokowe. Byle tylko znaleźć się wyżej ;)

Dziś chciałabym przedstawić Wam kilka miejsc, z których rozlegają się piękna widoki na Pragę.

– Wieża widokowa wybudowana na wzgórzu Petřin. Jest  60-metrową miniaturą wieży Eiffla w Paryżu. Dojazd do niej jest bardzo prosty – specjalna kolejka (na którą obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej) dowozi turystów z centrum miasta do stóp wieży. Następnie pozostaje pokonanie dosyć dużej liczby stopni i już możemy podziwiać morze czerwonych dachów tak charakterystycznych dla stolicy Republiki Czeskiej.  Poza tym z wieży jest dobry widok na Hradczany.

– Widok z tarasu widokowego na Wzgórzu Wyszehradzkim. Z tego miejsca, położonego dosyć wysoko nad rzeką, widać pięknie tereny położone nad  Wełtawą, ale też bardziej odległe Hradczany i stare miasto.

– Widok z Hradczan na dzielnicę Malá Strana. Morze czerwonych dachów u naszych stóp.

SAM_1673
– Wieża telewizyjna Žižkov
. W tym miejscu akurat nie byłam, ale wiem że widok z niego jest bardzo rozległy, sięga nawet 100km. Można więc nie tylko zobaczyć historyczne centrum miasta, ale  też mniej turystyczne dzielnice Pragi oraz okolice miasta. Sama wieża telewizyjna też jest dosyć ciekawym obiektem. Jest to żelbetowa wieża mająca  216 m wysokości.  Na wysokości 65 m znajduje się restauracja i kawiarnia, natomiast punkt widokowy na wysokości 93 m.

W 2000 roku na wieży zainstalowano rzeźby przedstawiające raczkujące dzieci (czes. miminka), których autorem jest artysta David Černý. Początkowo miała to być instalacja tymczasowa, ale spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem więc została na stałe.

Zizkov Tower

Autor zdjęcia Roman Betik www.StillGlimmers.com, licencja https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Czy znacie jeszcze jakieś inne punkty widokowe w Pradze? Czy w ogóle lubicie oglądać miasta z góry? ;)

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. Dawno u Ciebie nie byłam – a tu tyle ciekawostek. No i przesliczna Praga, którą uważam za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Ilość zabytkowych, przepięknych budowli jest tu niesamowita. No i to położenie. Kilka razy byłam w Pradze i tęskniłam za nią jeszcze tego samego dnia gdy ją opuszczałam.
  Chyba najpiękniej wyglada Praga z tych wzgórz które wymieniłaś.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

 2. Jeszcze tam nie byłam, może kiedyś się wybiorę. :-)

 3. Uwielbiam to miasto, każdy punkt widokowy już odwiedziłem. Ogrom atrakcji i pięknych widoków, polecam każdemu kto nie miał jeszcze okazji :)

 4. Właśnie wróciłam z Sylwestra w Pradze. Z każdą kolejną wizytą coraz bardziej zakochuje się w Pradze, a właściwie w całych Czechach. Chyba nie miałabym nic przeciwko temu, by tu zamieszkać.

  • Ania (autorka)

   Jak dla mnie Praga to na razie jedyne miasto, które rozważałabym jako miejsce do zamieszkania, gdybym zdecydowała się opuścić Polskę ;)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.