Pietà w Poznaniu

Każde miasto ma bardziej i mniej doceniane miejsca. Jednym z nadal mało cenionych miejsc w Poznaniu jest Łazarz. Położony jest w południowej części miasta. Zabudowa Łazarza to głównie kamienice, choć jest tam też trochę bloków. Na Łazarzu znajdują się Hala widowiskowo-sportowa Arena, Park Wilsona, w którym znajduje się Palmiarnia Poznańska, a także kościół Matki Boskiej Bolesnej. W tym ostatnim kryje się prawdziwa perełka.

Otóż środkową część ołtarza zajmuje kopia Piety watykańskiej Michała Anioła. I to kopia nie byle jaka, bo jedna z najwierniejszych na świecie.


Michał Anioł wyrzeźbił Pietę mając dwadzieścia kilka lat. Była to jego pierwsza duża rzeźba, a wciąż uznawana jest za jedno z jego najważniejszych dzieł. Prace nad swym pięknym dziełem rzeźbiarz zakończył w 1500 roku (opis powstawania rzeźby możecie znaleźć np. w polecanej już przeze mnie zbeletryzowanej biografii Michała Anioła pt. Udręka i ekstaza, autorstwa Irvinga Stone’a). Pietà znajduje się w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

I stała tam prawie 500 lat, aż w 21 maja 1972 została uszkodzona przez szaleńca, który uderzył ją kilkadziesiąt razy młotkiem. Naruszył prawe ramię Madonny aż do łokcia, złamał jej nos i uszkodził twarz (tu możecie zobaczyć zdjęcia uszkodzonej rzeźby).

Już po kilku dniach zabrano się za rekonstrukcję uszkodzonego arcydzieła. Był to trudne zadanie, bo chciano wykonać je jak najlepiej, tak by nie pozostał ślad po uszkodzeniu. Pomogły im odlewy, jakie kilkadziesiąt lat wcześniej wykonano. Podobno pomocna była również wierna kopia rzeźby, która znajduje się w poznańskim kościele.

Poniżej zdjęcia oryginalnej rzeźby i repliki znajdującej się w Poznaniu, więc sami możecie ocenić podobieństwo:

Kopia Piety znajdująca się w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu została wykonana ponad 100 lat temu we Włoszech z marmuru diamentowego. 

Kościół Matki Boskiej Bolesnej zbudowany został według projektu architekta Michała Wilczewskiego w stylu neoromańskim. Poza wspomnianą rzeźbą na uwagę w kościele zasługują  również:  ołtarze boczne św. Józefa, św. Łazarza, św. Antoniego i św. Kazimierza, ambona z piaskowca pińczowskiego oraz obraz olejny Adoracja Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak widać, czasem warto pozwiedzać miasto, w którym się mieszka, bo można znaleźć prawdziwe skarby :)

Jakie Wy znaleźliście niespodzianki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania?

Bookmark the permalink.

12 Comments

 1. Bardzo pięknie napisałaś o Piecie w Poznaniu, a także tej w Watykanie.
  Gdybyś miała ochotę przeczytać coś jeszcze to bedzie mi bardzo miło:
  http://www.pisarze.pl/publicystyka/2781–jadwiga-smigiera-dzielo-najwspanialsze-3.html

 2. Nigdy bym nie przypuszczał, że pieta znajduje się w Poznaniu. A Tu taka niespodzianka :-) całkiem dobra kopia tej prawdziwej.

 3. Słyszałam o tej historii z odwzorowywaniem oryginalnej Piety. Tę wyrzeźbioną przez Michała Anioła widziałam w Watykanie, chętnie obejrzałabym tę w Poznaniu. Fajnie, że przypominasz ten fakt :)

 4. „Jest jedyną kopią Piety znajdującą się w Polsce.”.[usunięto treść obraźliwą – autorka bloga] Spiesze doniesc, ze Wroclaw ma tez swoja piete, w kosciele uniwersyteckim. http://www.uniwersytecki.archidiecezja.wroc.pl/ciekawostki–pieta.php

  • Ania (autorka)

   Dziękuję za zwrócenie uwagi – niestety źródło, na którym się opierałam, okazało się zawodne. Artykuł poprawiłam.
   Niemniej jednak niepotrzebne są od razu obraźliwe słowa, dlatego ocenzurowałam Pana wypowiedź. Na moim blogu nie ma miejsca na obraźliwe czy agresywne komentarze.

  • Łuska z Biedruska

   W hallu poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w latach 1971-76 mijałem codziennie kopię Piety.Czy była to ta sama,która zwieńcza ołtarz kościoła p.w.Matki Boskiej Bolesnej?Zdaje się,że tak,ale pewny nie jestem,bo od tamtych lat mieszkam daleko od Poznania i nie śledzę na bieżąco lqokalnych zmian.Jeśli jednak nie istniała jakaś druga kopia Arcydzieła,to powstaje pytanie,kiedy ono trafiło do kościoła na św.Łazarzu i czy to był powrót na swoje pierwotne miejsce?Jeśli nie,to jaka jest historia tej kopii,kiedy pojawiła się w Szkole,gdzie stała wcześniej i jaki LAICKI DEWOT POstarał się,by ją sprzed oczu studentów usunąć?(A może tak lepiej — będzie bezpieczniejsza,bo szaleństwa dziś pełno…)

   • Pieta w kościele MBB jest „od początku”. Nie była co prawda jeszcze gotowa podczas konsekracji kościoła w 1901 roku, ale trafiła do ołtarza krótko po tym wydarzeniu.

 5. Poznań, rodzinne miasto, które ciągle zaskakuje. Tyle razy przejeżdzałem przez Łazarz, a nigdy nie wchodziłem do tego kościoła:) Teraz juz wiem, że warto.

 6. a kto jest wykonawcą tej Piety w Poznaniu, poproszę.

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.