Najlepsze miejsca widokowe w Paryżu (10.2015)

Wielokrotnie już wspominałam, że bardzo lubię oglądać miasta z góry z wszelakich punktów widokowych. Oczywiście w czasie pobytu w Paryżu też odwiedziliśmy kilka takich miejsc, z których wieża Eiffla jest tym najbardziej znanym. Zapraszam do artykułu, gdzie poznacie najlepsze miejsca widokowe w Paryżu.

Wieża Eiffla to oczywisty wybór, jeżeli chce się zobaczyć Paryż z góry. Jednak my zostawiliśmy ją na koniec naszej wycieczki, jako taką wisienkę na torcie. Najpierw postanowiliśmy odwiedzić inne miejsca, skąd rozciąga się widok na dachy paryskich kamienic.

Widok z Centre Georges Pompidou

Jako pierwsze  odwiedziliśmy Centre Georges Pompidou. W budynku tym mieści się muzeum sztuki nowoczesnej, do którego jednak nie zajrzeliśmy, więc nie będę się o nim wypowiadać. Skorzystaliśmy jednak z możliwości wjazdu windą na ostatnie piętro budynku, by zobaczyć panoramę Paryża.
Odwiedzający muzeum mają tę atrakcję w cenie biletu, jednak istnieje również możliwość kupna biletu pozwalającego jedynie na wjazd na taras widokowy. Kosztuje on 3 euro.

Wybudowanie Centre Georges Pompidou wzbudziło wiele kontrowersji. Budynek wygląda bowiem jakby był „wywrócony na lewą stronę” – wszelkie instalacje, jak i ciągi komunikacyjne znajdują się bowiem na zewnątrz. Dzięki temu już jadąc ruchomymi schodami można podziwiać Paryż. Najwyższe piętro znajduje się znacznie powyżej otaczających budynek kamienic, więc widok jest rozległy. Centre Georges Pompidou znajduje się w centrum Paryża, w jednej z najstarszych części miasta. Dlatego bardzo dobrze widoczna jest np. katedra Notre Dame. Można też dostrzec wieżę Eiffla, ale w oddali. Świetnie prezentuje się za to leżąca na wzgórzu bazylika Sacré-Cœur.

Podczas naszego pobytu w Paryżu było cały czas pochmurnie, dlatego widok nie był aż tak piękny, jakby mógł być. Ale i tak zrobił na nas wrażenie. Szkoda jedynie, że panoramę miasta można było oglądać tylko zza szyby… Przez to ciężko mi było zrobić dobre zdjęcia. Uwierzcie mi zatem na słowo, że widok stamtąd jest naprawdę ładny.

Widok sprzed bazyliki Sacré-Cœur

Oczywistym punktem widokowym jest wzgórze Montmartre, na którego szczycie znajduje się bazylika Sacré-Cœur. Piękny widok roztacza się z ogólnie dostępnego placu pod bazyliką.  Podobno wschód słońca widziany z tamtego miejsca jest zachwycający. Niestety nie miałam okazji tego sprawdzić.

W dniu, w którym odwiedziliśmy Montmartre i Sacré-Cœur, nie dość że było pochmurnie, to jeszcze nad miastem unosił się smog. Z tego powodu widoczność nie była najlepsza. Nie mniej jednak i tak miejsce nam się spodobało. Na stoku poniżej bazyliki ustawionych jest wiele ławek,  które aż proszą by na nich usiąść i pozachwycać się panoramą miasta. Przeszkadzają jedynie bardzo natrętni handlarze, których jest tam więcej niż nawet pod wieżą Eiffla.

Można również wejść na kopułę bazyliki  Sacré-Cœur i z niej podziwiać jeszcze bardziej rozległy widok na miasto. Ale to ma sens tylko przy dobrej widoczności, więc nie skorzystaliśmy z tej opcji.

Według mnie, Paryż widziany z góry nie zachwyca aż tak, jak np. Praga, gdzie morze czerwonych dachów robi wielkie wrażenie.  W stolicy Francji budynki są w różnych odcieniach bieli i szarości, a ich dachy są zwykle ciemne. Nie daje to aż takiego spektakularnego efektu.  To co, w Paryżu wywołuje duże wrażenie, to ogrom miasta i jego okolic. Dopiero obserwując miasto z wysokości widzimy, jaka paryska metropolia jest rozległa. Ciężko dostrzec jej granice. Udało mi się to dopiero podczas nocnych odwiedzin wieży Eiffla.

Widok z wieży Eiffla

Symbol Francji, jakim bez wątpienia jest obecnie wieża Eiffla, mierzy aż 324 metry. Znajdują się na niej trzy tarasy widokowe na wysokościach 57,63m, 115,73m i 276,13m. Wieża została wybudowana na paryską wystawę światową w 1889 roku. Była wówczas najwyższym budynkiem świata. Mimo to po 20 latach planowano ją rozebrać. Tak się jednak nie stało i dziś jest bodajże najsłynniejszą wieżą świata, odwiedzaną rokrocznie przez miliony turystów.

Jako, że zarówno z Centre Georges Pompidou, jak i spod Sacré-Cœur widzieliśmy panoramę Paryża w dzień, to postanowiliśmy na wieżę Eiffla wjechać po zmroku.

Wycieczka do Paryża poza sezonem oznacza znaczniej krótsze kolejki niż w np. w środku lata, dlatego dosyć sprawnie poszedł nam zakup biletów. Nie rezerwowaliśmy biletów wcześniej (a można to zrobić przez Internet), tylko ustawiliśmy się w kolejce do jednej z kas i po około 15 minutach i wydaniu 17 euro na osobę szliśmy już w kierunku windy, która miała nas zawieźć na II piętro. Na windę czekaliśmy znowu jakiś kwadrans. Następnie na II piętrze czekała nas przesiadka poprzedzona prawie półgodzinnym oczekiwaniem na kolejną windę. W sezonie podobno trwa to jeszcze dłużej.

Na szczyt wieży dotarliśmy krótko przed godziną 21. Widok z góry był oszałamiający – rozświetlona kilkunastomilionowa aglomeracja robi bardzo duże wrażenie. Z łatwością rozpoznawaliśmy rzęsiście podświetlone atrakcje miasta, jak katedra Notre-Dame, bazylika  Sacré-Cœur czy Łuk Triumfalny. Pięknie wyglądała również Sekwana, po której pływały statki.

Mogłabym bardzo długo podziwiać tę piękną panoramę Paryża, gdyby nie zimno i przeszywający wiatr. Wytrwałam tam niecałe pół godziny ;)

Droga w dół na szczęście nie trwała już tyle co ta w górę. Jednak w sumie cała wycieczka na wieżę zajęła nam dwie godziny.  A trzeba pamiętać, że było to poza sezonem…

Przyznaję jednak, że wizyta na wieży Eiffla  jest warta i tych 17 euro, i tych długich minut stania w kolejce, i tego przewiania na szczycie. Widok, przynajmniej ten nocny, jest rewelacyjny :)

Inne miejsca widokowe w Paryżu

Poza wyżej wymienionymi, są jeszcze inne miejsca, z których można podziwiać panoramę Paryża, , jednak ich nie odwiedziłam:
dzwonnice katedry Notre-Dame – zapewne oprócz panoramy starej części miasta duże wrażenie robi sama katedra oglądana z bliska, a zwłaszcza słynne gargulce,
Łuk Triumfalny –  widok na 8 gwieździście rozchodzących się ulic z pewnością robi wrażenie. Poza tym dobrze widoczna z niego jest też niezbyt odległa wieża Eiffla,
Wieżowiec Montparnasse – wzbudzający wiele kontrowersji (zarzuca mu się psucie panoramy miasta) liczący 210 metrów budynek jest jednak dobrym punktem widokowym. I to nie tylko dlatego, że „oferuje najlepszy widok Paryża, gdyż jest to jedyne miejsce, z którego tej wieży nie widać” ;)


Czy możecie polecić jeszcze jakieś punkty widokowe w Paryżu?

Jakie miasto widziane z góry zrobiło na Was największe wrażenie?

Widok z III poziomu wieży Eiffla

Widok z II poziomu wieży Eiffla

Bookmark the permalink.

10 Comments

 1. Co jak co ale smog w Krakowie mamy lepszy! Duma! ???? ale widok z wieży Eiffla świetny! Nigdy nie byłem!

 2. Moje ulubione punkty widokowe w Paryżu to wieża Montparnasse (choć odkąd taras widokowy na dachu zabezpieczony jest szybami, wrażenie nie jest już takie samo jak dawniej), Łuk Triumfalny i Centre G. Pompidou. Taras przed bazyliką Sacre-Coeur ma oczywiście mnóstwo uroku, ale w pełni zgadzam się, że najlepiej prezentuje się z samego rana.

 3. Ekstra blog. Mógłby ktoś polecić jakiś atrakcyjny kierunek na sierpień w tym roku?

 4. Byłam przed bazyliką i na tym punkcie widokowym na kopule. To ten drugi widok należy do moich ulubieńców. Pokochałam go od pierwszego wejrzenia. Na wieży nie byłam, ale ten widok po zmroku! Chyba będę musiała to zmienić i właśnie wybrać się już w takiej wieczornej wersji. Byłam także na łuku. Widok ładny, szczególnie na La Defense. Gdybym raz jeszcze wybierała się do Paryża to zdecydowałabym się na Notre Dame, bo za pierwszym razem zabrakło mi czasu, aby się tam wdrapać. Poza tym pewnie wybrałabym się na taras w Galerii Lafayette, ponieważ podobno jest darmowy :p

  • Ania (autorka)

   Gdyby była ładniejsza pogoda, a nie ciągle szaro-buro i deszczowo, to pewnie odwiedzilibyśmy jeszcze inne miejsca i weszli na kopułę. A tak to trzeba będzie tam jeszcze wrócić, by to nadrobić ;)

 5. Aniu , u Ciebie znalazłem kolejną Paryską inspirację – miejsca widokowe :) Sprawdzę z synkiem w październiku. Bardzo praktyczne informacje :)

  • Ania (autorka)

   Cieszę się, że się podoba :) W razie jakichś dodatkowych pytań, pisz śmiało, a postaram się pomóc :)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.