Pomysły na majówkę w Polsce

Już niedługo maj, a rozpocznie go jak zwykle długi weekend. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu, gdzie spędzić ten czas, zapraszam Was do zapoznania się z moimi propozycjami kilkudniowych wycieczek. Poznajcie pomysły na majówkę w Polsce.

Toruń, Bydgoszcz i Solec Kujawski

Uważam, że maj to dobry czas by odwiedzić kujawsko-pomorskie. Nie jest za gorąco by pochodzić po mieście, ale jednocześnie miło jest posiedzieć na słońcu nad Wisłą w Toruniu lub nad Brdą w Bydgoszczy. W obu miastach jest co zobaczyć (Stare Miasto, ruiny murów i zamku, bulwary nadwiślane, Muzeum Żywego Piernika czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Wyspę Młyńską i okolice Starego Rynku w Bydgoszczy), a dzieli je jedynie 50 km, więc można się między nimi swobodnie przemieszczać.

Jeżeli podróżujecie z dziećmi, warto też wstąpić do JuraParku w Solcu Kujawskim, leżącym w połowie drogi między Bydgoszczą i Toruniem. W otoczeniu drzew ustawiono tam naturalnych wielkości rekonstrukcje dinozaurów. Ponadto znajduje się tam duży plac zabaw i park rozrywki. Spokojnie można tam spędzić kilka godzin, a nawet cały dzień. Szczegóły na stronie parku: http://juraparksolec.pl

W Bydgoszczy i Toruniu nie brak też imprez sportowych. Warto sprawdzić czy żadne zawody lekkoatletyczne nie odbywają się na stadionie w Bydgoszczy lub czy nie ma zawodów żużlowych na pięknej Motoarenie.

Nie zapominajcie, że kujawsko-pomorskie to dosyć zielone województwo – Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska, Dolina Wisły. Warto spędzić trochę czasu na spacerach czy pływaniu kajakiem po Brdzie i jej dopływach.

Lublin, Sandomierz i Zamość

Kolejna moja propozycja to okolice, które odwiedziłam latem zeszłego roku. To różnorodny Lublin, w którym jest i co pozwiedzać, i gdzie zjeść, i gdzie się rozerwać. To także urokliwy Sandomierz, pełen ciekawych zakątków i dobrej atmosfery. No i Zamość, a zwłaszcza jego duma, czyli Stare Miasto ze słynnym ratuszem na czele. To piękne okolice, o których szerzej pisałam w tych artykułach:
Dwa oblicza Lublina
Urokliwe miasto nad Wisłą – Sandomierz
Zamość – renesansowa perełka
Pałac Czartoryskich w Puławach – miła niespodzianka

 

Wrocław

Jak wspominałam w niedawnej relacji z Wrocławia, jest to miasto które warto odwiedzić o każdej porze roku. Jednak to właśnie na początku maja wydał mi się najpiękniejszy. To wtedy cały Ogród Japoński kwitnie, na Rynku odbywa się bicie gitarowego rekordu Guinessa a przez cały weekend odbywają się koncerty. Więcej o tym mieście we wpisie Wrocław – miasto na każdą porę roku.

Bielsko-Biała i Beskid Śląski

To wycieczka idealnie łącząca zwiedzanie i aktywny wypoczynek na łonie natury. Można zwiedzić Bielsko-Białą (ratusz, zamek, teatr, rynek) oraz pobliską Pszczynę (pałac). Albo jeżeli będzie ładna pogoda, to pochodzić po górach. Szlaki Beskidu Śląskiego nie należą do trudnych, a widoki oferują piękne. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą wchodzić na szczyty mam dobrą informację – m.in. na Skrzyczne i Szyndzielnię można wjechać kolejką ;) Więcej o tych okolicach napisałam w relacji majówki w 2014 roku:
Bielsko-Biała
Beskid Śląski – Szyndzielnia, Klimczok, Skrzyczne
Cygański Las i Kozia Góra, czyli Beskid Śląski cz. 2
Pszczyna

Kielce i Góry Świętokrzyskie

Ta propozycja jest podobna do poprzedniej – łączy zwiedzanie (Kielc, Chęcin, Sandomierza) oraz wypoczynek na świeżym powietrzu podczas spacerów po Górach Świętokrzyskich. To naprawdę piękne okolice, które warto odwiedzić. Kielce to duże miasto, w którym jest co robić i w dobrą pogodę (zwiedzanie miasta, spacer po parku miejskim z widokiem na Kadzielnię), jak i podczas deszczu (Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich, liczne knajpki). W pobliskich Chęcinach warto zobaczyć niedawno „odświeżone” ruiny zamku. Ponadto w okolicy jest słynna Jaskinia Raj, pełna pięknych form naciekowych (pamiętajcie by wcześniej zarezerwować wizytę, bo biletów może zabraknąć!). O Sandomierzu już pisałam, odsyłam do swojej relacji: Urokliwe miasto nad Wisłą – Sandomierz.
A Góry Świętokrzyskie? To przyjemne tereny spacerowe. Podejścia nie są zbyt wymagające, poradzą sobie z nimi nawet dzieci. Widoków może nie ma zbyt wiele, ale można zobaczyć najsłynniejsze w Polsce gołoborza.

Poznań

Ostatnią z propozycji majówkowych jest Poznań. W majowy weekend to miasto jest szczególnie przyjazne turystom, gdyż rokrocznie odbywa się akcja „Poznań za pół ceny”. Dzięki temu w obniżonych cenach można nabyć wstępy do wielu miejscach czy zjeść w restauracjach. W Poznaniu warto zwiedzić Stary Rynek i jego okolice, a także Zamek Cesarski i jego otoczenie. Warto też wybrać się na Jeżyce – dzielnicę pełną kamienic. Gdy szukacie miejsc spacerowych, koniecznie powinniście odwiedzić Park Sołacki. Z kolei jeżeli szukacie rozrywki, to znajdziecie ją nad Jeziorem Malta. W razie niepogody zajrzyjcie do Palmiarni.
Możecie też odwiedzić okolice Poznania – rezerwat Meteoryt Morasko, pałac w Rogalinie czy zamek w Kórniku.

W Wy jakie macie pomysły na majówkę w Polsce? :)

Bookmark the permalink.

18 Comments

 1. Bardzo ciekawe propozycje :-) Pozdrawiam

 2. W tym roku chcę wyruszyć w Masyw Śnieżnika, a jak nie wypali- Beskid Niski. Pozdrawiam!

 3. Ja jeszcze nie mam planów na majówkę, ale propozycje świetne.
  Pozdrawiam:)*

 4. W Toruniu warto zaopatrzyć się w pierniki (zwłaszcza te na wagę), w ramach zwiedzania Muzeum Piernika :)

 5. Bardzo fajne propozycje:)

 6. Do Torunia dodałbym jeszcze Bydgoskie Przedmieście z pięknymi kamienicami i willami oraz elementy Twierdzy Toruń (obecnie zwiedzać w pełni można Fort IV, czasami także niektóre inne forty, ale wszystkich fortecznych i okołofortecznych obiektów jest w Toruniu ponad 100) :-)

 7. świetny wpis , polecam Myślecinek

  Zapraszam do MNIE

 8. Ciekawe pomysły. Ja na majówkę zrezygnowałabym z duzych miast jak Poznań czy Wrocław. Lublin i okolice oraz Kielce i Góry Świętokrzyskie – bardzo ładnie i ciekawie. Beskidy polecam chyba wszytskie. Zresztą jestem miłościczką gór, więc one według mnie są zawsze najlepszym rozwiązaniem.

  • Czasami pogoda nie jest zbyt przyjemna i wtedy kilka dni w mieście wydaje się dobrym rozwiązaniem :)

   • Oczywiście, że tak! W majówkę bardzo często jest zimno. Jednak zrezygnowałabym z np. z Wrocławia, mieszkałam tam chwilę i na pierwsze dni maja przyjeżdża bardzo dużo turystów, a dla mnie jest męczące zwiedzanie w tłumie. Ale każdy lubi coś innego :)

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.