Łagów Lubuski – idealne miejsce na wypoczynek nad jeziorem

Mija połowa sierpnia, a pogoda kapryśna, bardziej przypomina jesień niż lato. Nagle jednak wszystkie media zaczynają głosić, że ostatnie dni sierpnia mają być piękne, słoneczne i upalne. Czy można spędzić takie dni w dużym mieście? Pewnie można, ale po co. Lepiej wybrać się nad jezioro ;)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Znalezienie noclegu na ostatnią chwilę nie było wcale proste. Przejrzenie bloking.com i airbnb niewiele pomogło. Pozostały polskie serwisy ze spisami kwater prywatnych i dzwonienie w poszukiwaniu wolnego miejsca. Wreszcie udało nam się i trafiliśmy na wolny pokój w Łagowie, w lubuskim.

Turystyczna Mapa Polski

Turystyczna Mapa Polski

Łagów Lubuski – ta nazwa nic nam nie mówiła, z niczym się nie kojarzyła. Spojrzeliśmy na mapę – niedaleko Międzyrzecz (byliśmy tam dwa tygodnie wcześniej zwiedzać Międzyrzecki Rejon Umocniony, o czym niedługo napiszę), Świebodzin, Gorzów Wielkopolski… Kilka fotek znalezionych w internecie pokazywało małe miasteczko, ładne jeziora. Zdecydowaliśmy – jedziemy.

Okazało się, że przypadkiem trafiliśmy w naprawdę piękne strony. Łagów to wieś, jednak jest tam wszystko czego potrzebuje wczasowicz – dwa jeziora, dużo miejsc noclegowych, restauracji, barów, lodziarni, wypożyczalni sprzętów pływających, a do tego zamek z wieżą, z której można zobaczyć całą okolicę. Nic dziwnego, że zwą to miejsce Perłą Ziemi Lubuskiej.

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz) – kąpielisko strzeżone

Jezioro Łagowskie

Jezioro Łagowskie

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Spędziliśmy w Łagowie trzy bardzo przyjemne dni. Oczywiście pomocna była piękna pogoda, dzięki której miejscowość zrobiła na nas tak pozytywne wrażenie.

Łagów leży pomiędzy dwoma jeziorami – Trześniowskim i Łagowskim. Jezioro Trześniowskie, zwane też Ciecz, niemal całe otoczone jest lasem. Urzekła mnie jego piękna, szmaragdowa barwa. Woda jest w nim bardzo czysta, przejrzysta. Bardzo zachęca do kąpieli. Drugie z jezior, Łagowskie, również jest czyste i można się w nim kąpać. Znajdują się przy nim kąpieliska – strzeżone miejskie oraz drugie płatne przy ośrodku wypoczynkowym. Oba jeziora łączy teraz tylko wąski przesmyk, choć kiedyś były jednym zbiornikiem.

Łagów Lubuski z wieży zamku. Widok na Jezioro Łagowskie

Łagów Lubuski z wieży zamku. Widok na Jezioro Łagowskie

Łagów Lubuski z wieży zamku. Widok na Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Łagów Lubuski z wieży zamku. Widok na Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jak już wspominałam, nie brak w Łagowie wypożyczalni sprzętu wodnego (rowerów wodnych 10-15 zł/h, kajaków 10-12 zł/h, łódek 10zł/h, widziałam też stand up paddle). Mimo tego nie udało nam się wypożyczyć roweru wodnego, bo w weekend wszystkie były zarezerwowane… No cóż, będzie po co wrócić w tamte strony ;)

Jeżeli chodzi o gastronomię, to jest w czym wybierać, choć w piękną pogodę można czasami trochę się naszukać wolnego miejsca. Warto wybrać się również na Lody z Gościńca serwowane z niebieskiego Citroëna (polecili mi Karolina i Tomasz z bloga Uczta dla zmysłów – dziękuję!) lub na pyszne gofry. Z kolei miłośnicy piwa powinni udać się do Ogrodu Smaków, gdzie można wypić złoty trunek spoglądając na jezioro.

Dużą atrakcję miejscowości stanowi też zamek joannitów, a szczególnie jego wieża, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Zamek pochodzi z XIV wieku, zbudowano go z kamienia i cegły. Składa się z budynków mieszkalnych, murów obronnych oraz 35-metrowej wieży. Warto wejść na jej szczyt i zobaczyć z góry wioskę i jeziora. Koszt biletu wstępu to 5 zł.

W pozostałej części zamku znajduje się hotel i restauracja. Często odbywają się tam zamknięte uroczystości, więc nie zawsze można liczyć nie tylko na wypicie kawy na zamkowym dziedzińcu, ale także na wejście na wieżę (np. w ostatni weekend można było na nią wejść tylko do godziny 16).

Obok zamku stoi XVIII-wieczny kościół. Dalej widzimy dwie bramy – Marchijską i Polską, a między nimi rząd kamieniczek. Zachowały się też fragmenty dawnych murów obronnych.

Okolica Łagowa zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych. Znajduje się tam Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, obejmujący obszar o urozmaiconej rzeźbie polodowcowej. W okolicznych lasach podobno nie brak grzybów, a w jeziorach ryb, więc jest co robić ;)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Łagów Lubuski wydaje się być idealnym miejscem na wypoczynek nad jeziorem. I nie tylko ja tak myślę, ponieważ w weekend są tam tłumy ludzi. I to tak naprawdę jedyny minus tej pięknej miejscowości. Mam jednak nadzieję, że spędzę tam kiedyś kilka dni w środku tygodnia, by móc w pełni nacieszyć się tą miłą okolicą.

Jakie inne urokliwe miejscowości nad czystymi jeziorami możecie polecić?

Bookmark the permalink.

9 Comments

  1. Ładne miejsce tchnące spokojem. Tylko trochę daleko – ponad 4 godziny jazdy.

  2. Spacery w takim miejscu, to czysta przyjemność. I jakie widoki!! :)

  3. Miałam szczęście odwiedzić Łagów Lubuski wiele lat temu, to naprawdę piękne miejsce. Jednak zawsze należy podkreślać, że chodzi o Łagów Lubuski, ponieważ w okolicy jest jeszcze jeden Łagów – między Zieloną Górą a Krosnem Odrzańskim. Mój dziadek lubi powtarzać anegdotę o pewnej pani, która przejechawszy pół Polski wysiadła w tym drugim Łagowie i na pytanie o to, gdzie są te piękne jeziora usłyszała od kierowcy „Jeziora? U nas to tylko ten żabi stawek”. ;) Pozdrawiam!

  4. Łagów woj lubuskie,to takie fajne miejsce,centrum jest nieciekawe,dopiero jeziora są magiczne, jednak minusem jest brak plaż przy jeziorzeDo wypożyczenia sprzęt pływający typu łódka czy rowerek lub kajak.Nie podoba mi się baza gastronomiczna,byle co ,byle jak za duże pieniądze.Nas ciągnie do Łagowa tylko wspomnienie jezior błyszczących w promieniach słońca.Chyba wrócimy

    • Ania (autorka)

      Niezbyt duże kąpielisko jest. Ale największą radość daje po prostu spacer z widokiem na te piękne jeziora :)

  5. świetna relacja z podróży

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.