Kwitnący maj w Kórniku (05.2017)

Pod Poznaniem znajduje się miejscowość Kórnik, która słynie z zamku i otaczającego go ogrodu. Miejsce to szczególnie warto odwiedzić w maju, gdy kwitną krzewy i drzewa. To świetna okazja by zobaczyć mnóstwo kolorowych kwiatów, które również pięknie pachną.


Poszczególne drzewa, krzewy i kwiaty kwitną wiosną w różnych okresach. Zwykle kalendarz kwitnienia wygląda następująco:
– 1. tydzień maja kwitną magnolie
– 2. tydzień maja to czas kwitnienia bzów (lilaków)
– 3. i 4. tydzień maja – kwitnące różaneczniki (rododendrony, azalie)
Oczywiście czasem coś kwitnie szybciej albo później, zależy to od pogody, jednak rozkłada się to mniej więcej tak, jak powyżej.

Arboretum w Kórniku maj 2017

Arboretum w Kórniku maj 2017

Na co dzień możliwy jest wstęp do ogrodu otaczającego zamek, zwanego Arboretum (bilet 7 zł, można kupić niezależnie od biletu do zamku). Jednak w majowe weekendy otwarta dla zwiedzających jest również cześć Arboretum przy siedzibie Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Tam znajduje się całe mnóstwo roślin, liczba gatunków i odmian wynosi obecnie około 3500! Warto więc tam zajrzeć w któryś majowy weekend, gdy można tam zajrzeć mając bilet do przyzamkowego Arboretum. Szczegóły na stronie Instytutu.

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku

W zeszłym roku odwiedziliśmy Kórnik w połowie maja, gdy w pełnym rozkwicie były bzy (lilaki). To było niesamowite przeżycie, tyle kolorów i zapachów na raz. Dlatego też w tym roku znów postanowiliśmy wybrać się do Arboretum. Tak wyszło, że pasowało nam dopiero w dziś (21 maja).
W zamku byliśmy kilka lat temu, więc na razie ponownie się nie wybieramy (ale jak ktoś nie był, to może jak najbardziej połączyć zwiedzanie zamku i wizytę w Arboretum). Chcieliśmy tylko zobaczyć ogród.

W tym roku akurat tak się stało, że w trzeci weekend maja nadal kwitły bzy, a już zaczęły kwitnienie różaneczniki. Zobaczcie, jak to pięknie wyglądało.

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Kwitnący bez

Kwitnący bez

 

Kwitnący bez

Kwitnący bez

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku - odwiedzających nie brakowało

Arboretum w Kórniku – odwiedzających nie brakowało

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Kwitnące różaneczniki

Kwitnące różaneczniki

Kwitnące różaneczniki

Kwitnące różaneczniki

Kwitnące różaneczniki

Kwitnące różaneczniki

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Naprawdę polecam odwiedziny Kórnika w maju. Wszystko kwitnie i po prostu oszałamia feerią barw i zapachów. Jeszcze zdążycie przyjechać na ostatni weekend maja, by zobaczyć różaneczniki :)

Bookmark the permalink.

7 Comments

 1. ależ tam pięknie. <3 uwielbiam jak tak wszystko kwitnie i przede wszystkim – oszałamiająco pachnie. :) a tam jeszcze nie byłam, ale pewnie kiedyś to nadrobimy, bo coraz częściej jeździmy w tamte strony. :)
  pozdrawiam serdecznie.

 2. Warto przeglądać blogi. Często dowiaduję się o istnieniu tak pięknych miejsc, o których nie miałem pojęcia :)

 3. Jestem w szoku. W ogóle nie widziałam Twoich postów. Teraz nagle wszystko mi przyszło. Myślałam, że zrobiłaś pauzę. No co z tym bloggerem…
  Przepięknie tam. Bardzo urokliwie. Szkoda, że tak daleko. Może choć uda mi się w tym roku zwiedzić Poznań, bo jeszcze mi się to nie udało. hehe

  • Ania (autorka)

   Wiesz co, to u mnie na blogu coś było nie tak z ustawieniami i wordpress nie wysyłał powiadomień o nowych postach. Teraz już powinno być ok :)

 4. Pingback: Przedwiośnie w Arboretum w Kórniku 2020 - W RÓŻNE STRONY

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.