Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu (12.2017)

Już od 11 lat powstają rzeźby lodowe w Poznaniu. W 2017 roku nie było inaczej, w drugi weekend grudnia (9 i 10), odbył się STIHL POZnan Ice Festival. Zapraszam na fotorelację z drugiego dnia, podczas którego powstawały duże rzeźby.

Jak powstawały rzeźby lodowe w Poznaniu

10 grudnia już od rana ekipy z całego świata zebrały się na Starym Rynku by stworzyć te nietrwałe dzieła sztuki. Każdy zespół dostał duże bryły lodu i sprzęt od sponsora – firmy Stihl. Do godziny 17 mieli stworzyć rzeźby lodowe według własnego pomysłu. Wszystko na oczach ludzi, którzy jak zwykle tłumnie przyszli zobaczyć rzeźby lodowe w Poznaniu.

Być może zastanawiacie się, jak rzeźbi się w lodzie? Otóż potrzeba do tego wielu narzędzi, a podstawowym jest… piła mechaniczna. To dzięki niej, można wycinać bryły lodu, odcinać niepotrzebne fragmenty czy dzielić na mniejsze części zbyt duże bloki lodu. Poza tym, jak na rzeźbiarzy przystało, zawodnicy korzystają z dłut. Poza tym, że materiałem, w którym się rzeźbi, jest lód, to nieodzowne są również… żelazko i woda – dzięki nim da się sklejać ze sobą fragmenty rzeźby.

 

Gotowe rzeźby lodowe wieczorem

Gdy zapada zmrok, zawodnicy kończą rzeźbić. Następnie gotowe rzeźby są podświetlane na różne kolory. Jury konkursu ogląda wszystkie dzieła i wybiera swoje ulubione.

W tym roku w konkursie brały udział ekipy z 10 krajów, m.in. Polski, USA, Kanady, Malezji, Hiszpanii, Francji.

Zwycięscy konkursu w 2017 roku:

  1. miejsce – USA (moim zdaniem zdecydowanie zasłużenie)
  2. miejsce – Kanada&Filipiny
  3. miejsce – Polska&Francja

Oto jak prezentowały się gotowe rzeźby lodowe w Poznaniu na Starym Rynku wieczorem.

 

 


Zapraszam do innych wpisów na temat festiwalu rzeźb lodowych:

Bookmark the permalink.

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.