Segowia – zachwycające hiszpańskie miasteczko (05.2018)

Pierwszym miejscem z naszej podróży poślubnej, które Wam opiszę, będzie Segowia. A to dlatego, że to miasteczko tak mnie urzekło, iż nie mogę przestać o nim wszystkim opowiadać ;) Przeczytajcie i zobaczcie, co mnie w tym mieście tak zachwyciło.

Dlaczego Segowia zachwyca:

1 . Położenie

Segowia (hiszp. Segovia) znajduje się w środkowej części Hiszpanii, w regionie Kastylia i León (hiszp. Castilla y León). Położona jest u stóp gór Sierra de Guadarrama na wysokości 1000 m n.p.m.  Na początku maja, gdy odwiedzaliśmy to miejsce, wierzchołki gór były ośnieżone, co dodawało im jeszcze uroku.

W tej pięknej okolicy leży właśnie Segowia. I pomyśleć, że to tylko 100 km od Madrytu, czyli godzina autobusem lub 20 minut szybkim pociągiem :)

Widok na góry z Segowii

Widok na góry z Segowii

 

2. Historia mająca początek w starożytności

W mieście widać pozostałości po wszystkich epokach i ludach władających tym miastem. A byli to najpierw starożytni Rzymianie, następnie Wizygoci, później Maurowie. Ostatnie 1000 lat należało już do Hiszpanów, którzy rozwinęli Segowię i uczynili z niej ważny ośrodek. Niestety w XVII wieku po epidemii dżumy miasto podupadło i straciło na znaczeniu. Może jednak dzięki temu przetrwało w prawie niezmienionej formie?

Plaza Major, Segowia

Plaza Major, Segowia

3. Starożytny akwedukt

Wspaniała budowla pochodząca z ok. II w. n.e., która jeszcze do niedawna spełniała swoją pierwotną rolę, czyli dostarczała wodę do miasta. Akwedukt biegnie przez centrum miasta i jest widoczny z wielu jego zakątków.  Z bliska imponuje wielkością i starannością wykonania. Uwielbiam patrzeć na budowle wyglądające równie zachwycająco z daleka, jak i z bliska.

Akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii,  Plaza Azoguejo

4. Imponująca katedra

Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Fruktuoza (hiszp. Santa Iglesia Catedral de Nuestra Señora de la Asunción y de San Frutos) jest naprawdę piękną budowlą. Choć zaczęto jej budowę w XVI wieku, gdy prężnie rozwijał się renesans, postawiono na styl gotycki. Zbudowano imponującą budowlę, zachwycającą po dziś dzień. Nazywana bywa Damą Katedr i wcale się temu określeniu nie dziwię, jest bowiem wspaniała. Podobała mi się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Świątynia ma 33 metry wysokości, ale obok niej stoi 88 metrowa wieża.

Wnętrze katedry podzielone jest na nawę główną i nawy boczne. Warto się tam rozejrzeć. Można też odwiedzić muzeum katedralne. Wystarczy wyjść z katedry na mały dziedziniec i obchodząc go dookoła znaleźć otwarte drzwi prowadzące właśnie do muzeum. Znajdują się w nim obiekty sztuki religijnej oraz gobeliny, przypominające wawelskie arrasy (tylko o lepiej zachowanych kolorach).

Katedra w Segowii

Katedra w Segowii

Katedra w Segowii

Katedra w Segowii

5. Wspaniały zamek

Czas na prawdziwą perłę – zamek idealny. Segowiański alcázar ma wszystko co zamek mieć powinien – położony jest na wysokiej górze nad miastem, posiada potężne mury, baszty, wysoką wieżę, pięknie zdobione komnaty… Wygląda jak wyjęty z jednej z bajek Disneya, lecz nie jest kiczowaty.

Polecam zwiedzić jego wnętrze, bo tak wspominałam, komnaty są pokryte dekoracjami i warte zobaczenia. Zamek zwiedza się samodzielnie, idąc wyznaczoną trasą, która prowadzi również na tarasy na tyłach zamku, skąd można podziwiać całą okolicę oraz zamkowe ogrody. Zdecydowanie warto wykupić opcję wejścia na wieżę, bo przesadnie się nie wysilając, trafiamy na świetny punkt widokowy, skąd możemy podziwiać całą Segowię.

Żałuję, że nie udało nam się zobaczyć zamku z większej odległości w całej okazałości. Jednak żeby tego dokonać, trzeba by zajść z góry, na której stoi i wejść na pobliskie wzgórze, a na taką długą wycieczkę nie mieliśmy czasu…

Zamek w Segowii

Zamek w Segowii

Panorama Segowii z zamku

Panorama Segowii z zamku

 

Frajdę sprawiło nam obserwowanie bocianów, które uwiły gniazda na drzewach przed zamkiem. Akurat karmiły swoje młode ;)

 

6. Urocze uliczki Starego Miasta

Jak to zwykle bywa w takich starych miasteczkach, powinno zejść się z głównej ulicy i pokręcić po mniej uczęszczanych zakątkach. W Segowii zachwyciło mnie to, że centrum Starego Miasta jest wciąż zamieszkałe przez zwykłych mieszkańców i pełne obiektów im służących w codziennym życiu (sklepy spożywcze, rzeźnicze, kwiaciarnie itd.), a nie tylko podporządkowane turystom.

Inne miejsca godne uwagi: mury miejskie, dzielnica żydowska, mniejsze kościoły…

Informacje praktyczne

Informacja turystyczna

Znajduje się w kilku lokalizacjach. My odwiedziliśmy tę tuż przy akwedukcie przy Plaza Azoguejo. Otrzymaliśmy tam mapkę i wyczerpujące informacje po angielsku o zwiedzaniu zamku i katedry.

Oficjalna strona informacji turystycznej w Segowii: www.turismodesegovia.com

Zamek

Oficjalna strona zamku w Segowii (niestety tylko po hiszpańsku): alcazardesegovia.com

Zwiedzanie zamku w Segowii w 2018 roku kosztuje 5,5 euro + 2,5 euro za wejście na wieżę.

W 2018 roku od kwietnia do października zamek można zwiedzać od 10 do 20, w pozostałe miesiące do 18.

Katedra

Oficjalna strona internetowa (po hiszpańsku i angielsku): catedralsegovia.es/en

W 2018 roku zwiedzanie katedry od kwietnia do października od 09:00 do 21:30, w pozostałe miesiące od09:30 do 18:30.

Normalny bilet w 2018 roku kosztuje 3 euro.

Akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii

Podsumowanie

Segowia jest naprawdę zachwycającym miasteczkiem. Jeszcze nie zadeptana przez turystów, aczkolwiek świetnie na nich przygotowana (profesjonalna obsługa w informacji turystycznej znajdującej się przy akwedukcie, dogodne godziny otwarcia obiektów takich jak zamek czy katedra, wiele knajpek z posiłkami w zróżnicowanych cenach). Zabytki są w dobrym stanie, widać, że przeszły renowację. Atrakcji jest tyle, że na pewno starczy na jeden dzień, a w sumie chętnie spędziłoby się tam więcej czasu. Osobiście bardzo bym chciała zobaczyć Segowię w czasie zachodu słońca :)

Dodam jeszcze, że Stare Miasto Segowii oraz akwedukt znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Serdecznie polecam odwiedzić Segowię, która obecnie króluje na liście moich ulubionych małych miasteczek :)

Panorama z murów miejskich Segowii

Panorama z murów miejskich Segowii


Jakie miasto o podobnym klimacie polecicie?


Pozostałe teksty o Hiszpanii:

Hiszpańska podróż poślubna; Teneryfa, Madryt i Segowia


 

Bądź na bieżąco – obserwuj mnie na:

FACEBOOKU

INSTAGRAMIE

 

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Hiszpańska podróż poślubna - Teneryfa, Madryt i Segowia - wiosna 2018

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.