Spacer po Szachtach w Poznaniu (02.2019)

Pierwsza słoneczna sobota w lutym stała się idealnym terminem do odwiedzenia nowej atrakcji Poznania, jaką jest wieża widokowa na Szachtach. Zapraszam na relację.

Szachty w Poznaniu

Szachty to słowo wywodzące się niemieckiego słowa Schacht oznaczającego szyb, dół, wykop. W Poznaniu nazywa się tak tereny, na których wcześniej wydobywano materiały budowlane, przede wszystkim glinę, na potrzeby pobliskich cegielni. Po zakończeniu eksploatacji, w latach 70. XX wieku, doły wypełniły się wodą. Przez wiele lat były nieco zapomniane.

W ostatnich latach dostrzeżono w Szachtach cenny teren przyrodniczy, który postanowiono zagospodarować do celów rekreacyjnych.

Szachty znajdują się w południowo-zachodniej części Poznania, między Górczynem, Świerczewem, Fabianowem a Luboniem. Na terenie 160 hektarów znajduje się ponad 40 stawów. Zostały one zarybione (m.in. karp, węgorz, szczupak), dzięki czemu cieszą wędkarzy. Na Szachtach żyje wiele ptaków, m.in. kaczki, mewy, wodniki zwyczajne czy perkozy, a także płazy i drobne ssaki.

Szachty

Szachty

Widok w stronę Lubonia

Widok w stronę Lubonia

Szachty

Szachty


Wieża widokowa na Szachtach

Od 2014 roku dzięki mieszkańcom okolicznych osiedli, rozpoczęto prace mające zamienić w Szachty w teren rekreacyjny dostępny dla wszystkich. Powstały asfaltowe alejki, po których wygodnie się chodzi, ale też jeździ na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Postawiono ławeczki i kosze na śmieci, wybudowano pomosty.  Posadzono również wiele drzew, dając zaczątek alejom.

W listopadzie 2018 roku oddano do użytku 25-metrową wieżę widokową. Jej powstanie było możliwe dzięki m.in. środkom z budżetu obywatelskiego. Wieża widokowa na Szachtach jest ogólnie dostępna, nie trzeba kupować żadnych biletów. Widok z niej jest dosyć rozległy – dziś było widać dobrze zarówno pobliskie osiedla (Świerczewo, Góczyn czy Osiedle Kopernika), jak i budynki z centrum Poznania (Collegium Altum). Gdyby nie wciąż unoszący się nad miastem smog, widoczność byłaby jeszcze lepsza.


Podsumowanie

Nawet zimą, gdy brak jest liści na drzewach, świeżej trawy i kwiatów, teren Szachtów jest świetnym miejscem na spacer. Już nie mogę się doczekać, jak odwiedzę to miejsce wiosną, bo pewnie będzie pięknie wyglądać.

Cieszę się niezmiernie, że w Poznaniu powstają kolejne tereny zielone, gdzie można spędzać wolny czas. Wieża widokowa na Szachtach to taka wisienka na torcie, dodatkowa atrakcja, która przyciąga w tamten rejon ;)

Mam wielką nadzieję, że teren nie zostanie zdewastowany, tylko będzie służyć poznaniakom i przyjezdnym. Co prawda zainstalowano tam monitoring, ale nieraz przekonujemy się, że to i tak nie wystarcza…

Widok z wieży

Widok z wieży

Widok z wieży

Widok z wieży

 


Czy w Waszych miastach też powstają nowe tereny rekreacyjne?

 


Inne posty o ciekawych miejscach spacerowych w Poznaniu:

Dębina, Poznań (10.2012)

Kwitnący Ogród Botaniczny, Poznań (08.2015)

Jesienny spacer po poznańskiej Cytadeli (10.2016)

Zimowe spacery po Poznaniu 2016/2017


Bądź na bieżąco – obserwuj mnie na:

FACEBOOKU

INSTAGRAMIE

 

Bookmark the permalink.

10 Comments

 1. Odprężające miejsce, może kiedyś też je odwiedzimy podczas wycieczki do Poznania :)

 2. Fajnie że coś się dzieje :) u nas nic nowego nie budują i raczej nic nowego nie będzie wsadzie tylko skała i skała ;)

  • Ania (autorka)

   Zawsze dobrze, gdy powstają nowe miejsca do spacerów i wypoczynku :) A u Was to pewnie wystarczy wyjechać tuż za miasto i macie piękną przyrodę :)

 3. Pingback: Jesień w Poznaniu - zdjęcia ze spacerów po poznańskich parkach

 4. Poznań, szachty, dębina…BTW świetne zdjęcia

 5. Warto odwiedzić to miejsce. Świetny klimat na pierwszą randkę:)

 6. Poznań ma wiele klimatycznych miejsc. Ciekawa jest również trasa z Komornik nad Jezioro Góreckie z wyspą i ruinami zamku, a także trasa do Puszczykowa. Wszystko równie malownicze, jak Szachty Poznańskie:

 7. Polecam te okolicę! Uwielbiam sobie pójść na taki spacer, albo właśnie przyjechać się hulajnogą elektryczną. Piękne widoki, a człowiek może spokojnie odpocząć

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.