Gorąca czerwcowa Sycylia 2019

Sycylia to miejsce, gdzie spędziliśmy ostatnie dwa tygodnie, czas więc na relację z tego wyjazdu. Zapraszam Was na ogólny wpis podsumowujący cały wyjazd. Później, jak zwykle, postaram się szerzej opisać poszczególne miejsca.

Dlaczego Sycylia?

Jak to się stało, że w tym roku trafiliśmy na Sycylię? Otóż planowaliśmy długi urlop we wrześniu. Wtedy mieliśmy zamiast odwiedzić Andaluzję, na którą czaimy się już kilka lat. Jednak okazało się, że dostaliśmy zaproszenie na wesele dokładnie w środku planowanego dwutygodniowego urlopu. Postanowiliśmy więc zmodyfikować plany i na długi urlop udać się w drugiej połowie czerwca.

Palermo

Palermo

Niestety, Andaluzja w czerwcu to szaleństwo, ponieważ temperatury oscylują tam ok. 40 stopni. Musieliśmy więc zmienić kierunek. Od razu pomyśleliśmy o Portugalii, która też jest wysoko na liście naszych celów podróżniczych. Niestety okazało się, że już nie ma noclegów w przystępnych cenach (a był dopiero kwiecień). Zaczęliśmy więc szukać innego kierunku.

Po analizie miejsc w obszarze basenu Morza Śródziemnego wytypowaliśmy Sycylię. Kusiła pięknymi widokami, zabytkowymi miasteczkami, dobrą kuchnią, wulkanem, już ciepłym morzem i średnimi temperaturami poniżej 30 stopni.


Reklama


Początkowo chcieliśmy się wybrać na wschodnią część wyspy, by móc odwiedzić Etnę, Taorminę czy Syrakuzy. Okazało się jednak, że bardzie pasują nam loty do Palermo, skąd lepiej eksplorować zachodnią część Sycylii. Zniechęceni opisami negatywnych doświadczeń z wynajmem auta, postanowiliśmy zwiedzać wyspę transportem publicznym – pociągami i autobusami.

Ulica Palermo. Ciąg budynków po obu stronach ulicy zastawionej samochodami. Na balkonach kwiaty i suszące się pranie.

Ulica Palermo


Spotkanie z Palermo

15 czerwca udaliśmy się do Wrocławia, skąd mieliśmy lot do Palermo (z Poznania nadal nie ma zbyt wielu interesujących kierunków lotniczych – nadal nie rozumiem polityki władz tego lotniska…).

Na lotnisku w Palermo wylądowaliśmy tuż przed zachodem słońca, wcześniej lecąc wzdłuż północnego wybrzeża wyspy, co zrobiło na nas duże wrażenie.

Następnie prawie godzinę jechaliśmy pociągiem z lotniska do centrum miasta. Gdy wyszliśmy z dworca głównego, było już całkiem ciemno. Nie mogliśmy zlokalizować ani kasy z biletami na komunikację miejską, ani autobusu, więc postanowiliśmy ok. kilometr przejść pieszo do naszego miejsca noclegowego w okolicy Quattro Canti.

Był sobotni wieczór, pełno ludzi na ulicach, w barach. W powietrzu unosił się charakterystyczny zapach Palermo – zmieszane wonie morza, smażonego tłuszczu, ryb, śmieci, kwiatów i owoców. Szliśmy ulicą zamienioną na weekend w deptak. Wokół nas śmigały skutery, wszędzie było pełno osób najróżniejszych nacji.

Lekko oszołomieni atmosferą Palermo dotarliśmy do mieszkania zarezerwowanego przez airbnb (kliknij po zniżkę na rezerwację noclegu na airbnb.com ), po którym oprowadził nas gospodarz z żoną i córeczką. Kolejny raz udało nam się trafić na fajne, czyste i przestronne mieszkanko z działającą klimatyzacją. Widok z okna mógł nieco przerażać, lecz moim zdaniem była to kwintesencja Palermo – ciasna, różnorodna zabudowa, nieco sypiące się domy, kable i rury na zewnątrz, trochę śmieci, każde mieszkanie z balkonem, kolorowymi okiennicami i klimatyzatorem, a w oddali widoczne góry.

Widok z okna mieszkania w Palermo. Widać różne budynki, część w kiepskim stanie. W tle góry

Widok z okna mieszkania w Palermo

W sumie spędziliśmy tam 6 dni. Zdołaliśmy odwiedzić największe zabytki miasta i najbliższej okolicy. Zwiedzaliśmy katedry (w Palermo i Monreale), również wdrapując się na ich dachy. Odwiedzaliśmy parki i ogrody, Podziwialiśmy fontanny. Plażowaliśmy w Mondello. Zajadaliśmy się makaronami, arancini i lodami. Kupowaliśmy owoce na targu. Mieszaliśmy się z tłumem na ulicach gorącego Palermo.  Tak, okazało się, że temperatury znacznie przekraczały 30 stopni…

Widok na Palermo z Monreale. Widać duże miasto położone w dolinie otoczone górami oraz morską zatokę

Widok na Palermo z Monreale

Wnętrze katedry w Monreale. Mozaila przedstawiająca Chrystusa Pantokratora

Wnętrze katedry w Monreale. Mozaila przedstawiająca Chrystusa Pantokratora

Fragment Fontanny Wstydu w Palermo przedstawiający głowu zwierząt, z których ust lecą strumienie wody.

Fragment Fontanny Wstydu w Palermo

Ogród przy Pałacu Normanów w Palermo. Bujna roślinność, w tym olbrzymi fikus

Ogród przy Pałacu Normanów w Palermo, Sycylia

Targ Ballaro w Palermo. Wybór owoców i tłum ludzi

Targ Ballaro w Palermo

W ogrodzie przy kościele San Giovanni degli Eremiti.

W ogrodzie przy kościele San Giovanni degli Eremiti.

Katedra w Palermo i palmy.

Katedra w Palermo

Plaża w Mondello. Widać jasny drobny piasek, błękitne morze a tle skałę.

Plaża w Modello


Reklama


 

Cefalù

Na jeden dzień wybraliśmy się pociągiem do Cefalù. Tam wspięliśmy się na górę, skąd rozciągały się piękne widoki na miasto, zatokę i inne góry. Później zwiedziliśmy katedrę i wypoczywaliśmy na plaży.

Relacja z wizyty: Cefalú, miasto pod skałą, Sycylia 2019

Widok na miasto Cefalu i zatokę z góry

Widok na miasto Cefalu i zatokę z góry

Plaża i widok na miasto Cefalù oraz górującą nad nim skałę

Cefalù


Trapani

Na drugą część wyjazdu postanowiliśmy zatrzymać się w Trapani. Pierwsze spotkanie z tym miastem po prawie tygodniu w Palermo to było, jak oddech świeżego powietrza. Wreszcie nieco czyściej, ciszej i spokojniej. W końcu można było spacerować nadmorskim bulwarem i słuchać kojącego szumu fal. Niestety było nadal gorąco, a ceny w lokalach wyższe niż w Palermo (tam spaghetti po ok. 4-6 euro, w Trapani od 8 euro w górę).

Trapani okazało się dobrym miejscem do poznawania zachodniej części Sycylii. Udało nam się stamtąd wybrać na kilka jednodniowych wycieczek.

Trapani. Kolorowe domy nad brzegiem morza.

Trapani

Tuż przed zachodem słońca w Trapani

Tuż przed zachodem słońca w Trapani


Erice

Miasteczko to znajduje się na 750-metrowej górze tuż nad Trapani. Rozciąga się z niego wspaniały widok na całą prowincję Trapani. Samo miasteczko jest też bardzo urokliwe – ciasne uliczki miedzy kamiennymi domami, pełne sklepików, kawiarni, kościołów.

Erice. Widok na miasto - małe domki ciasno rozmieszczone na górze.

Erice

Widok z ruin zamku na miasto Erice położone na górze

Widok z ruin zamku na miasto Erice

Ruiny zamku w Erice, Sycylia

Ruiny zamku w Erice


Segesta

W okolicach Segesty znajdują się ruiny starożytnej świątyni oraz amfiteatru. Są one pięknie położone wśród wzgórz.

"<yoastmark

"<yoastmark

Widok z ruin starożytnego amfiteatru w Segesta na Sycylię. Rozległa dolina, autostrada na estakadzie. W oddali zatoka i nad nią góry.

Segesta, widok z ruin starożytnego amfiteatru


San Vito Lo Capo

Miejscowość znajduje się ok. 40 km na północ od Trapani i słynie z fantastycznej piaszczystej plaży u stóp góry. Jeszcze nigdy tak mi się nie podobało na żadnej plaży, jak tam. Zwykle po dwóch godzinach mi się to nudzi, a tam byliśmy chyba z pięć godzin :)

Piaszczysta plaża i góra. San Vito Lo Capo, Sycylia

San Vito Lo Capo


Mazara del Vallo

To miasto znajduje się ok. 50 km na południe od Trapani. Nie jest typowym włoskim miasteczkiem, ponieważ jego największą atrakcją jest dzielnica arabska. Fajnie błądzi się jej uliczkami.

"Kościół,

"Kwiaty

"Wąska


Marsala

To miasto w połowie drogi między Trapani a Mazara del Vallo. Typowe sycylijskie miasto, nie zaskoczyło nas niczym.

Marsala - widok na plac

Marsala


Favignana

Jedna z Wysp Egadzkich położonych niedaleko zachodniego wybrzeża Sycylii. Łatwo dostępna wodolotem z Trapani czy Marsali. Zwiedza ją się jeżdżąc rowerem lub skuterem. Pełna cudownych zatoczek z lazurową wodą. Bardzo nam się tam podobało, aż żałowaliśmy, że nie spędziliśmy tam kilku dni.

Zatoka Cala Rossa na Favignanie. Piękna lazurowa woda.

Zatoka Cala Rossa na Favignanie

Favignanę najlepiej zwiedzać jeżdżąc na rowerze.

Favignanę najlepiej zwiedzać jeżdżąc na rowerze.

Favignana - zatoka z lazurową wodą

Zatoczka na Favignanie


 

Podsumowanie

Wyjazd na Sycylię uznajemy za udany. Zachwyciły nas cuda przyrody, jak i zabytki architektury. Jedzenie nam smakowało – zarówno sycylijskie przysmaki, jak i typowo włoskie (wbrew niektórym opiniom da się zjeść na Sycylii i dobrą pizzę, i pyszne lody).

Nieco zmęczył nas sycylijski chaos, przejawiający się w zabudowie miejskiej, koszmarnym ruchu ulicznym (całe szczęście, że nie nastawiliśmy się na jazdę autem), godzinach pracy lokali (zupełnie inne niż wywieszone czy umieszczone w internecie), komunikacji miejskiej i międzymiastowej (problemy z wyszukiwaniem rozkładów jazdy i przystanków). Denerwował nas również nieporządek i śmieci na ulicach – nie pojedyncze, lecz czasami całe sterty leżące dniami. Również nikt tam chyba nie sprząta po swoich psach, więc chodniki przypominają pola minowe :/

Niestety daliśmy się zwieść prognozom pogody i było już naprawdę gorąco. Musieliśmy w trakcie dnia wracać na kilka godzina do mieszkania, by posiedzieć w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wycieczki musieliśmy robić albo rano, albo dopiero po 16, co nie zawsze łatwo było zgrać z rozkładami jazdy komunikacji publicznej.

Za to woda w morzu była przyjemnie orzeźwiająca :)

Generalnie polecamy wyjazd na Sycylię, bo dużo tam pięknych miejsc, a turystów nie za wielu. Trzeba być jednak przygotowanym na pewne niedogodności.

Na dachu katedry w Palermo. W tle góry

Na dachu katedry w Palermo, Sycylia


Pozostałe wpisy na temat Sycylii:

Cefalú, miasto pod skałą, Sycylia 2019

Katedra w Monreale i piękny widok na Palermo, Sycylia 2019


 

A Wy, lubicie klimat południa Europy, czy jednak nieco Was irytuje ten chaos?


 

Bądź na bieżąco – obserwuj mnie na:

FACEBOOKU

INSTAGRAMIE

 

Bookmark the permalink.

9 Comments

 1. Świetny wpis, zrobiliście nam apetyt na sycylijską przygodę. Wasze wskazówki na pewno się przydadzą – dziękujemy. Serdecznie pozdrawiamy!

  • Ania (autorka)

   Zamierzam jeszcze bardziej szczegółowo opisać te wszystkie odwiedzone miejsca, więc mam nadzieję, że wpisy się przydadzą :) A Sycylia na pewno jest warta odwiedzenia, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie – od plażowania, przez chodzenie po górach do zwiedzania miast :)
   Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam, Ania

 2. Sycylia jest cudowna, to był jeden z naszych najlepszych wyjazdów. Bardzo miło wspominamy ten wyjazd. Pięknie pokazałaś Sycylię, w kilku miejscach nie byliśĶy bo 5 dni to stanowczo za mało na ta wyspę ;)

  • Ania (autorka)

   5 dni to ledwo zdążyliście poczuć klimat ;) Nam 2 tygodnie zajęła sama północno-zachodnia część. Myślę, że kolejne 2-3 tygodnie trzeba by poświęcić na wschodnio-południową :)

 3. Włochy wydają mi się drogie. Twój przewodnik jest bardzo fajny, zaostrza apetyt na podróż ;)

  • Ania (autorka)

   To oczywiście wszystko zależy od posiadanych środków, ale np. wypoczynek na Sycylii wyszedł nam o wiele taniej niż pobyt w Chorwacji, którą wybiera wielu Polaków.

 4. Kinga | Kinga On Tour

  Ale się Wam udało zobaczyć przez te 2 tygodnie! Jak pomyślę, że moje dwa tygodnie urlopu gdzieś minęły nawet nie wiem gdzie, to aż mnie rzuca. W następnym roku już się nie dam tak wykiwać i koniecznie muszę gdzieś wyjechać poza Polskę, bo wtedy może odczuję, że urlop to urlop :D W ogóle bardzo dawno nie byłam zagranicą… Sycylia wydaje mi się idealna na urlop, szczególnie te piękne włoskie miasteczka, w których nawet chaos mi nie przeszkadza, choć te tony śmieci już tak…

  • Ania (autorka)

   Nie bój się aż tak tych śmieci, nie było takich scen, jak kiedyś, gdy zbuntowali im się śmieciarze ;)
   I to prawda – urlop spędzany na wyjeździe to jest to :)

 5. Pingback: Katedra w Monreale i widok na Palermo - W RÓŻNE STRONY

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.