Gdynia poza sezonem

Na przełomie lutego i marca wybraliśmy się na 5 dni do Gdyni. Mieliśmy ochotę zmienić trochę otoczenie, pospacerować po nieznanych ścieżkach i po prostu miło spędzić czas. Trafiliśmy na świetną pogodę – dużo słońca i temperatury 5-10 stopni na plusie, więc wyjazd był bardzo udany. Zapraszam na relację, zobaczcie jak wygląda Gdynia poza sezonem.


Gdynia poza sezonem – gdzie iść na spacer

1. Skwer Kościuszki i molo

To pierwsze miejsce, o którym się myśli wspominając Gdynię. Rozległy plac, który ciągnie się w kierunku morza. Jest przy nim Akwarium Gdyńskie oraz dziesiątki lokali gastronomicznych i sklepików z pamiątkami. A dalej Molo Południowe, przy którym zacumowano m.in. okręt Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza (oba można zwiedzać). Teraz mieliśmy okazję obejrzeć (z zewnątrz) również Dar Młodzieży.

Dar Pomorza w Gdyni

Dar Pomorza w Gdyni

Dar Młodzieży w Porcie w Gdyni

Dar Młodzieży w Porcie w Gdyni


2. Bulwar Nadmorski

W słoneczny i niezbyt wietrzny dzień dużą przyjemności sprawił nam spacer Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. Ma on ponad 1,5 kilometra długości i biegnie od plaży w Śródmieściu aż do plaży w Redłowie.

Bulwar w Gdyni

Bulwar w Gdyni

łabędzie Gdynia poza sezonem

łabędzie, kaczki, łyski, mewy…

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie


3. Punkt widokowy na Kamiennej Górze

Przypadkiem trafiliśmy też na ciekawy punkt widokowy na Kamiennej Górze. Znajduje się on na wysokości 52 m n.p.m. i rozpościera się z niego widok na miasto i port.

Niedawno zrewitalizowano znajdujący się na wzniesieniu park, wybudowano scenę plenerową. Zapewne latem to piękne miejsce na wypoczynek wśród zieleni.

Na wzgórze można dotrzeć od kilku stron, również od Śródmieścia.

Widok z Kamienneh Góry na Gdynię

Widok z Kamienneh Góry na Gdynię

Widok z Kamienneh Góry na Gdynię

Widok z Kamienneh Góry na Gdynię

Scena na Kamiennej Górze w Gdyni

Scena na Kamiennej Górze w Gdyni


4. Spacer po mieście.

Będąc w Gdyni warto również pospacerować po mieście. Jak powszechnie wiadomo, Gdynia uzyskała prawa miejskie dopiero w 1926 roku, więc jej zabudowa znacznie różni się od innych polskich miast – brak tam starych budynków. W Gdyni dominuje modernizm.

W ostatnich latach wybudowano w Gdyni również budynki zaliczane do wieżowców. Szczególnie uwagę przykuwa znajdujący się w pobliżu Skweru Kościuszki kompleks budynków Sea Towers. Jego wyższa wieża ma 141,6 m (36 kondygnacji), a niższa 91 m (28 kondygnacji). Dzięki temu jest najwyższym budynkiem na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Gdynia

Gdynia Sea Towers

"<yoastmark

Gdynia

Gdynia, nowe zabudowania


Klif Orłowski

Odkąd zobaczyłam na Instagramie zdjęcia Klifu Orłowskiego, bardzo chciałam zobaczyć to miejsce na żywo. Co prawda klif ten jest niższy niż te na Wyspie Wolin, które oglądałam w zeszłym roku (tu znajdziecie relację z tamtego miejsca), jednak wygląda bardzo ciekawie.

Dojście do klifu od Gdyni

Do klifu szliśmy od zakończenia Bulwaru Nadmorskiego plażą. Gdzieniegdzie były jeszcze resztki lodu i śniegu, ale generalnie szło się nieźle. Trasa zajęło nam około godziny.

Widok na Gdynię

Widok na Gdynię

Gdy dotarliśmy do klifu, poczuliśmy lekkie rozczarowanie, bo prezentował się tak:

"<yoastmark

"<yoastmark

Gdy jednak podeszliśmy bliżej, a następnie spojrzeliśmy na niego od drugiej strony, ujrzeliśmy jego ciekawsze oblicze. Byliśmy tam około południa i akurat słońce pięknie go oświetlało.

Klif Orłowski


Spacer po górnej części klifu

Warto również wybrać się na spacer górną częścią klifu. Oczywiście nie powinno się podchodzić do samej jego krawędzi, co i tak robi wiele niezbyt rozgarniętych osób. Klif ten co roku się zmienia, obrywa się jego część, bo składa się ze skał nieodpornych na działanie morza i wiatru. Ale czego nie zrobi się dla świetnego selfie albo zaimponowania kumplom, prawda? :/

W każdym razie ze ścieżki rozciąga się bardzo ładny widok na wybrzeże – dobrze widać Sopot, a nawet Gdańsk. Idąc dalej leśnym szlakiem można dotrzeć do Gdyni Redłowo albo jeszcze dalej.

Widok z Klifu Orłowskiego

Widok z Klifu Orłowskiego


Molo Gdynia Orłowo

Będąc w Gdyni Orłowo, warto wybrać się na tamtejsze molo. Jest ono dosyć szerokie i rozciąga się z niego widok na Klif Orłowski, a także na Sopot i Gdańsk. W odróżnieniu od sopockiego molo, wstęp przez cały rok jest bezpłatny.

Molo Gdynia Orłowo

Widok z Molo Gdynia Orłowo


Muzeum Emigracji

W mniej pogodny dzień lub po prostu, gdy najdzie Was ochota na ciekawe spędzenie kilku godzin, warto wybrać się do Muzeum Emigracji. Znajduje się ono przy gdyńskim porcie, w budynku Dworca Morskiego, skąd kiedyś wyruszało w świat wielu emigrantów.

Stała wystawa w Muzeum Emigracji przedstawia dzieje polskich emigrantów. Jest trochę o przyczynach, które powodowały, że ludzie wyjeżdżali z kraju, o tym jak organizowano podróż np. do Ameryki, a także jak toczyło się życie na obczyźnie. Najwięcej jest informacji o emigrantach z początku XX wieku.

Ciekawie przedstawiono też losy Polaków, którzy zagranicą odnieśli sukces. Są informacje o wynalazcach, odkrywcach, przedsiębiorcach czy też artystach.

Muzeum jest nowoczesne, interaktywne. By wizyta była satysfakcjonująca,  konieczne jest trochę zaangażowania i chęci poszerzania swej wiedzy u zwiedzającego. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin, jest dostępna szatnia z szafkami, działa kawiarnia.

Obecnie z powodu pandemii nie są wydawane audiobooki, tylko można korzystać ze specjalnej aplikacji na swoim smartfonie. Pamiętajcie więc o wzięciu swoich słuchawek i o poproszeniu w kasie o kod do aplikacji!

Informacje o godzinach otwarcia muzeum znajdziecie na jego stronie internetowej: polska1.pl


Wycieczki z Gdyni

Będąc w Gdyni można wybrać się na wycieczkę do Sopotu lub Gdańska, najlepiej pociągiem SKM, który jeździ naprawdę często.

Poza tym z Gdyni łatwo (również pociągiem) dojechać na Półwysep Helski. Tę wycieczkę opiszę Wam jednak w osobnym artykule :)


Podsumowanie

Gdynia poza sezonem jest świetnym miejscem na spędzenie kilku ciekawych dni. Można i zobaczyć coś ciekawego, i dużo pospacerować. Jest też mnie popularna od Gdańsku, więc można zaznać trochę spokoju.

Spacer plażą, Gdynia poza sezonem

Spacer plażą, Gdynia poza sezonem


Lubicie jeździć nad Bałtyk poza sezonem?


 

Bookmark the permalink.

14 Comments

 1. Pingback: Gdynia poza sezonem - pomysł na weekend | BlogLINE.pl

 2. Z powyższej listy zostało mi do zobaczenia Muzeum Emigracji. Wszędzie już byłam, ale wracam tam pamięcią jak i w wycieczkach. Uwielbiam Bulwar Nadmorski i Klif Orłowski, moje ukochane miejsca ❤️

 3. Gdynia to przepiękne miasto. Zawsze na wakacje tam goszczę, choć poza sezonem też nie można zarzucić temu miastu braku uroku.
  Pozdrawiam! :)

 4. Polska jest taka piękna i jest w niej tak wiele miejsc do zwiedzenia, a większość Polaków czeka tylko na możliwość wyjazdu na urlop zagranicę. W kraju można uprawiać sporty, zwiedzać ciekawe miejsca. Takie wpisy jak ten promują nasz kraj, pozdrawiam :)

 5. Gdynia jest tak przepiękna, dzięki covidowi odkrywam Polskę na nowo.

  • Ania (autorka)

   Dużo ludzi w ostatnim roku zaczęło doceniać podróże po Polsce :) Ja akurat po naszym kraju od zawsze dużo jeżdżę, ale nadal mam zakątki do odkrycia :)

 6. Ja ostatnio w drodze z samego południa nad morze miałem przystanek w słynnym mieście piernika, a konkretnie nocleg w apartamentach w Toruniu. Ale się zdziwiłem, jak poza sezonem można bez problemu zwiedzać miasto. Byłem tam z piątku na sobotę, a kolejki do muzeum Piernika praktycznie nie było.

 7. Idealne na spacery: Klif Orłowski, Molo Gdynia Orłowo, a dla dzieci oceanarium:)

 8. Nasz kochany Bałtyk ma w sobie pewną magię. Gdańsk-Gdynia-Sopot. Można wielokrotnie odwiedzać te sam miejsca. Gdynia jest urokliwa, warto wieczorem odwiedzić stare miasto. Są tam piękne zabytkowe kamienice i restauracje warte uwagi:)

 9. Lubisz spędzać wakacje nad morzem? Na rynku powstało nowe rozwiązanie, które pozwoli Ci odpoczywać nad brzegiem Bałtyku, a przy tym nawet zarobić. Specjalnością firmy Balanced Partk jest inwestycyjny wynajem domków wypoczynkowych nad morzem. Jeżeli Ty również chciałbyś stać się właścicielem własnego domku i rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, to już teraz zapoznaj się ze wszystkimi warunkami współpracy. Potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej balancepark.pl.

 10. Gdynia i całe trójmiasto warto zwiedzić. Będąc w trójmieście koniecznie trzeba podjechać na Hel

 11. Uwielbiam Gdynie! Miałam tam jechać w tym roku na wakacje, ale niestety brakło mi funduszy. Wszystkie oszczędności przeznaczyłam na remont naszej kuchni. Musiałam wymienić niektóre sprzęty, takie jak np. zmywarka do zabudowy.

 12. Camper pickup - Celcamp

  Ciekawie opisana Gdynia. My w tym roku podziwialiśmy sztuczne ognie z Molo Gdynia Orłowo. Wspaniały widok:)))

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.