Warmia idealna na podróż latem

W tym roku w dłuższą letnią podróż wybraliśmy się do północno-wschodniej Polski. Naszym celem była Warmia oraz jej okolice. Zapraszam na krótkie podsumowanie naszego wyjazdu.


Dlaczego urlop w Polsce?

Należymy do osób, które lubią urlop spędzać dosyć aktywnie, a zarazem nie przepadają za upałami powyżej 30 stopni Celsjusza. Podróże w czerwcu na Sycylię czy sierpniu do Czarnogóry i Chorwacji sprawiły, że latem wolimy podróżować po Polsce.

W tym roku jeszcze z dwóch powodów woleliśmy spędzić urlop w kraju – po pierwsze wciąż trwa pandemia i przekraczanie granic nie jest swobodne. A po drugie – czekamy na powiększenie rodziny i podróż w ciąży w Polsce wydała nam się lepszym pomysłem niż zagraniczne wojaże.

I tak naszym celem stała się Warmia i jej okolice.


Warmia

To była ciekawa podróż po północno-wschodniej Polsce, przede wszystkim po Warmii. Tamtejsze tereny nie są zbyt gęsto zabudowane. Okolice są pagórkowate, pełne lasów i pól, na których pasą się krowy i żerują bociany. Jakość dróg pozostawia nieco do życzenia, transport publiczny prawie nie istnieje (jeździliśmy wszędzie samochodem…). Jednak fundusze unijne też tam dotarły, dlatego większość zabytków jest w dobrym stanie. Prawie w każdej miejscowości da się też zjeść coś dobrego.


Zalew, jeziora, morze i kanał

Motywem przewodnim wyjazdu mogłaby być WODA. Towarzyszyła nam ona w różnorakich postaciach, mieliśmy okazję zobaczyć i pływać w różnych akwenach: Morzu Bałtyckim, Zalewie Wiślanym, Kanale Elbląskim oraz kilku jeziorach (m.in. Dadaj, Limajno, Ukiel, Niskie Brodno). Całe szczęście pogoda nam dopisywała i tylko dwa razy trafiła się burza i ulewa.

Elbląg

Elbląg

Jezioro Ukiel w Olsztynie

Jezioro Ukiel w Olsztynie


Gotyk i cegła

Widzieliśmy wiele ciekawych budowli zbudowanych z czerwonej cegły, zwykle gotyckich. Były to różne zamki, kościoły, wieże, bramy, mury… Wymienię choć kilka: zamek w Malborku, katedra we Fromborku, katedra w Elblągu, zamek w Reszlu, zamek w Lidzbarku Warmińskim, brama miejska w Olsztynie, zamek w Olsztynie, dawna wieża zamkowa w Brodnicy…

"<yoastmark

 


Miasta i miasteczka

Odwiedzaliśmy różne miasta i miasteczka, w każdym znajdując coś ciekawego. Czasem był to zabytek, czasem park albo teren rekreacyjny nad jeziorem. Tak trafiliśmy do Elbląga, Fromborka, Braniewa, Suchacza, Kątów Rybackich, Olsztyna, Reszla, Świętej Lipki, Lidzbarku Warmińskiego, Dobrego Miasta i Brodnicy.

Kąpielisko w Brodnicy nad Jeziorem Nowe Brodno

Kąpielisko w Brodnicy nad Jeziorem Niskie Brodno

Olsztyn

Olsztyn

Święta Lipka

Święta Lipka


Muzea i punkty widokowe

Tym razem odwiedziliśmy wyjątkowo mało muzeów. Byliśmy tylko w muzeach w zamkach oraz w skansenie w Olsztynku. Za to na naszej trasie po Warmii i okolicy znalazło się kilka ciekawych punktów widokowych. Z góry zobaczyć można było Frombork, Elbląg, Reszel, Lidzbark Warmiński oraz Brodnicę.

Panorama Brodnicy z wieży zamku

Panorama Brodnicy z wieży zamku

Widok z wieży zamku w Reszlu

Widok z wieży zamku w Reszlu

Widok z wieży we Fromborku

Widok z wieży we Fromborku


Podsumowanie

Jeżeli śledzicie naszego bloga, to wiece, że dużo podróżujemy po Polsce. Tym razem dosyć dokładnie zwiedziliśmy kolejny ciekawy region naszego kraju. Jak zawsze okazało się, że było warto go odwiedzić. Warmia to kraina jezior i gotyckich zabytków, gdzie znajdziecie i interesujące miejsca do zwiedzenia, jak i świetne lokalizacje do wypoczynku nad wodą.

Warmia okazała się dobrym miejscem na spokojniejszą podróż w ciąży. Było co robić, ale łatwo było również o relaks.

Jezioro Niskie Brodno w Brodnicy

Jezioro Niskie Brodno w Brodnicy


Inne nasze dłuższe podróże po Polsce:

Mrągowo i Mikołajki; relaks na Mazurach (07.2015)

Wschodnia Polska, czyli sposób na urlop na ostatnią chwilę (07.2015)

Wiosenna podróż po Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

Urlop w Polsce południowo-wschodniej w czerwcu 2020

 


 

Bookmark the permalink.

7 Comments

 1. Jak miło że odwiedziła moje rodzinne strony :) Warmia Mazury, a dokładnie Mazury to t się urodziłam u wychowałam :) byłaś 10 km od mojego miasta Kętrzyna. Miasto nie ma za wiele do zaoferowania ale jest w nim zamek krzyżacki i kilka km dalej Lwatera Hitlera :)
  Olsztyn, Reszl, Św. Lipka I Frombork dobrze znane mi są :)

  • Ania (autorka)

   W Kętrzynie też kiedyś byłam :) Była to wycieczka szkolna i pamiętam, że obiad jedliśmy w stołówce policji ;)

 2. Trochę z tych miejsc udało mi się zobaczyć, a resztę mam do nadrobienia.

 3. Warmia wydaje mi się trochę niedoceniana. Większość osób jedzie nad wodę czyli wybrzeże albo na Mazury. A jak widać na powyższych zdjęciach, jest co tam robić i zwiedzać.

 4. na blogu brakuje częstochowy – zapraszam :) Robert ze spotbox.pl

  • Ania (autorka)

   Rzeczywiście, nie mam opisanej na blogu Częstochowy, jednak byłam tam kilkukrotnie. Opiszę pewnie, gdy pojadę kolejny raz :) Pozdrawiam, Ania

Miło jest czytać komentarze - może jakiś napiszesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.